

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
41 коментара
Интересна извадка само, че в никакъв случай не е представителна! Хора на по 28 години без ясна мисъл за бъдещето им и без каквито и да е заченки за формиране на семейство? Това не е моето поколение, съжелявам! Това, за което съм съгласен е, че този модел - образование и после да търсиш реализация е генерална грешка в условията на криза.
По една случайност точно днес се видях с приятели и говорихме по близка на тази тема. Никой от нас не работи по специалността си, което е широко разпространен проблем у нас. Други подобни проблеми възникват от това, че на младежите им се набива, че образованието е някаква епопея на професионалната квалификация. Така след като завършат те получват студен душ!
Реално местата изискващи висока квалификация са съвсем малко. По-голямата част от изискванията са за определени умения (като шофьорска книжка, чужди езици, компютърни) така в крайна сметка образованието остава на заден план.
Моят съвет към по-младите е ако наистина имате сериозни амбиции потърсете работа в голяма компания и след като си изясните приоритетите придобиете някаква сериозна позиция и получите известна подкрепа, чак тогава се хвърляйте към екстра квалификации. В противен случай ще сте от многото безработни вишисти без стаж, които са твърде квалифицирани за ниските позиции и без стаж за високите!
До коментар [#2] от "nqma zna4ka koi":
Сори, пич, явно ти си сбъркания. Но не е хубаво да съжЕляваш, явно си високо образован и доволен от парите, които получаваш след годините обучение, които си отделил ;).
Що не се оплака някой заварчик или някой шлосер, че няма работа, а се оплакват разни хора с имагинерни професии.
Социология,Урбанизъм,Истор ия на изкуството...интересно,че повечето от тези за които слушам,са все с едни такива специалности-много модерно звучат,но са без никаква особенна перспектива за реализация.Интересно,що няма един електротехник,ВиК специалист,машинен инженер.Много просто,щото те без работа едва ли ще останат.Ама къде по-лесно си е 4-5 години да разпъваш безсмислени локуми,отколкото да завършиш нещо полезно.
До коментар [#4] от "Момчил":
Ама точно едно и също по едно и също време сме написали:)И на мен точно това ми прави впечатление постоянно..
До коментар [#5] от "eurogi":
Не е по-трудно да завършиш кое да е от споменатите от тебе неща, просто няма кой да ги насочи правилно децата.
Я да попитат някой български младеж,има ли работа по-специалността,защото някак тъпо звучат оплакванията на 28 год.,било то и висококвалифицирани,че няма работа,а извинете те искат да работят точно това,което са учили,точно където искат,точно за колкото пари искат и точно за работно време колкото искат.
Но както казваме тук -живота е къс и о*ран като стълба в курник, така че успех и си опичайте пипето.
Както казваше дядо ми -момче имаш ли заняят гладен няма да останеш.
Умееш ли наистина нещо добре работа винаги се намира.
Повечето от тия ги гледам са с някакви шантави професии и искат цял живот да живеят от хобито си...в живота обаче малко хора постигат такова нещо..
Айде да бяха поне инженери , лекари , зъболекари , медицински сестри ...все професии за които има огромен глад в ЕС и ще има все по-голям.
Причината е , че са трудни специалности и малко от презадоволените западни младежи се решават да учат подобни неща.
Тези професии масово се заемат от азиатски емигранти , апосле местните реват , че нямали работа.
До коментар [#5] от "eurogi":
Не може всички да бъдем строители и електротехници. В едно развито общество с претенции за цивилизованост има нужда и от историци на изкуството, и от социолози, и от филолози. В България именно грубият прагматизъм и идеята, че всички трябва да следват мениджмънт и право, създаде пренасищане на пазара на труда в определени сектори. Дотам, щото, доколкото си спомням, по едно време от Юридическия факултет на СУ, откъдето бълват ежегодно по 1500 юристи, не се замислиха веднъж дали да не обявят една година нулев прием.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход