Бунтът на жертвите
Гражданското общество в България е като Бърза помощ. Реагира на трагедии и не лекува причините
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Все едно сме в някакъв филм. Никой не знае какво става." Понеделник, 16 януари, малко след седем вечерта. Сняг и студ са сковали Перник. Жителите му зъзнат в сумрака, палят цигара след цигара и не могат да проумеят сценария, в който живеят от два месеца. Изчезнало момиче, отвличане, труп, самоубийство...
Около стотина души са се събрали пред местното РПУ. Търсят справедливост. Питат: Кой уби 17-годишната Мирослава Николова? Кой допусна самоубийството на единия от заподозрените Стойчо Стоев? Луд ли е другият? Има ли трети? Кой лъже? И кой казва истината?
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
14 коментара
Очевидно е, че хората предпочитат да бъдат вълнувани вместо информирани. Това което се случва или по-точно, не се случва, е следствие на технологията чрез която може, дори един човек, ефективно да се бори срещу неуредиците и несправедливостите.
А именно, след като не може индивидът всеки ден да прави своя избор, да не плаща на някой който не си върши работата, да не плаща за нещо което не ползва му остава да гласува и от време на време да изпуска парата по описаният в статията начин.
Българин и протест..............то малко звучи като магаре и космос.Както на всички е ясно и видно не ни бива в колективните спортове,защо мислим че можем да протестираме?
Я вижте комшиите румънци-те това е митинг и протест.А и за да има смислен протест то той не може да е само протест срещу нещо си трябва да се предлага и алтернатива.Какво и как да се промени за да се подобри положението.
За съжаление ние се докарахме до там да даваме негативен вот на избори,така че какво очакваме просто няма алтернатива достатъчно аргументирана за да и повярваме и да се размърдаме.
Аууу обичам автора! Напипали сте жилата, госпожо Стоилова!
Айде да променяме статуквото.
До коментар [#1] от "peshokev":
не мисля, че е следствие на технологиите - напротив, винаги го е имало, а именно: много лесно се примиряваме и само мрънкаме, вместо да се обединим...Да напомням ли за статията, където сме описани като най-тъжното място на планетата...
До коментар [#4] от "Пльок":
Когато неуредицата или несправедливостта засяга само един човек или малка група хора с кой да се обединят? До примиряването не винаги се стига от малодушие или липса на упоритост. Повечето случаи става при осъзнаване на индивида или малката група хора на своето безсилие (ако действат по правилата). Разбира се, винаги имаш възможност да се запалиш пред парламента.
Протестите на граждани след някоя трагична смърт ми напомнят на плюене в пазвата - гражданите се събират от суеверие за да умилостивят съдбата, а и поради вродения български фатализъм за да "не им е уроки".
До коментар [#5] от "peshokev":
Е точно за това отношение говоря...къде пък видя неуредица, засягаща само 2-3ма души....
Иначе да, хората с властта имат неимоверно повече ресурси и т.н., но това не значи, че не са го постигнали благодарение именно на чуждото бездействие...
До коментар [#7] от "Пльок":
Перфектен пример на късогледство. От онези, за които в пълна сила важи, че демокрацията е диктатура на мнозинството върху малцинството.
Ако всички хора бяха еднакви и имаха еднакви нужди, комунизма щеше да цъфти, но уви...
"Там където всички мислят еднакво, никой не мисли достатъчно."
Ясно е, че не нужно да се хабя да давам примери в отговор на въпроса ви. Хайде наздраве!
До коментар [#8] от "peshokev":
Хаха...а какво ще кажеш за тези, които не могат да мислят? Оп, грешка, питам грешния човек. Ми живей си и се оплаквай, разболей се от оплакване и някой ден ще схванеш за какво говоря
"Това, което мен ме тревожи, е, че няма апетит за алтернатива. Няма структури на всекидневната гражданска активност, които да позволяват много по-директно упражняване на публична власт над политическия дневен ред", коментира антропологът Румен Петров."
Писна ми да чета и слушам поучения и констатации от "социални психолози" или "антрополози"! Какво е направил уважаемият Румен Петров за да се промени това? Много е по-лесно да поучаваш и коснтатираш, че нещо не работи както трябва, но да инициираш промяна, е друго - трудно и никой не мисли за това! Вече съм убеден, че Иван Хаджийски е прав - ние можем само и единствено да мрънкаме, но да предложим и провокираме алтернативи, ааа не - нека друг го направи!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.