

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.

Тихата революция. Тя възниква в сянката на Голямата рецесия и на движението "Окупирай Уолстрийт". Обединява хората, които искат да харчат по-малко, да разрешават повече проблеми заедно, да предоговарят условията с големите бизнеси. Тези, които предпочитат да ядат местна храна и да подкрепят малките предприемачи в общността си. Да споделят ресурси - пари, време и продукти, с останалите. Които осъзнават, че решенията им имат отражения върху средата, общността, следващите поколения. Тихата революция е икономиката на споделянето, казва американското списание The Atlantic.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
Намаленото потребление - спасение за планетата.
До коментар [#1] от "analiziraitova":
Съгласен! Но трябва да се ограничи и производството на стоки, от които нямаме нужда. Видно е за всички - предлагането вече определя търсенето, не обратното. Нужно ли е например с появата на всеки нов модел телефон да зарязваме стария. Каква част от бързо остаряващите технологично изделия фирмите производители въобще успяват да реализат, като се има предвид колко много са конкурентите им. Какво се случва с вече произведените с милиони телевизори, компютри и подобни след като останат няколко месеца непродадени?
До коментар [#2] от "dess":
Производтството на стоки би могло да се ограничи само и единствено , като отговор на ограничено потребление.
Отношение към дейността на гражданските организации е редно да вземат изтъкнати представители на индустрията, изкуството,науката...Няма я дискусионната среда с участието на най– компетентните.Къде са учените на БАН, престижните ни университети и други представители на интелектуалния труд?Даже и имената им не знаем.Кои са авторитетите на България в областта на :икономиката –енергийните проблеми, потреблението, квалификацията на заетите в производството ;изкуството, културата...Или най– големите интелектуалци са тези от управлението, както ежедневно ни се натрясква по медиите.
Специалисти,които са постигнали успех в професионалната си кариера, трябва да бъдат търсени за тяхната позиция в дискусионна атмосфера и лично становище,разбира се. 90 % от нашата интелигенция е отучена да бъде инициатор или съинициатор на всякакво гражданско движение от 58 години.Преди това не е било така.Личното спокойствие и титлите продължава да бъде тяхна цел.Всичко останало за тях е нерационално...
:) Едно голямо браво на авторките на статията! Дай боже наистина на повече хора да почне да им идва акъла в главата!
Идеологично натовареното ми твърдение е че ние в крайна сметка ние сме първо хора... и после потребители. Намигване към вестник "Капитал"!
Добра статия. Но като се използва подзаглавие, което копи пейст заглавие на книга е добре да се намекне. Малкото е новото голямо. Сет Годин.
Знаетели, че ако всеки човек на тази планета потребяваше колкото средно статестическия американец, в рамките на един човешки живот щаха да са ни необходими ресурсите на три планети за да живеем така? Храната е само началото на преврата в мисленето на човека. Всички се надяваме самосъзнанието на хората да се пробуди и те да осъзнаят, че са част от природата а не неините паразити. Време е вече да почнем да решаваме проблеми а не да ги завещаваме на децата си.Трябва да се замислим как сме стигнали до тук, как потребяваме, колко потребяваме( торбички, ел. енергия, дървесина, горива, хатрия метали, дрехи, пестоциди, препарати и много много други), какъв е ефекта върху заобикалчщатани среда и какви ще са резултатите. Рециклирането не е решение за това потребление, изразходва твърде много енергия за преработка и транспорт. Тази нова стъпка аз наричам разширяване на съзнанието на човека.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.