

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
1300 години България представя един и същ филм за силата на страданието и саможертвата. Една история за малък, но смел народ, който се изправя срещу съдбата и завоевателите си. За ужасни злодеи и сърцати герои. И една съкровена цел - България на три морета.
Така сме свикнали разказите на дежурния историк на държавата Божидар Димитров да монополизират медиите, че ни беше трудно да си представим, че историците не са само хора, които работят, увити в националния флаг и бранят българщината от невидимите й врагове с мощи.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
74 коментара
Така е, сами си създаваме митовете - шопската и везаните дрехи. Но пък от друга страна продължаваме да мрънкаме какви сме българите.
На което ще кажа пък, че не трябва да се разстройваме по определен начин, че сме "такава нация", а да се гордеем с това. Каквито и да сме. За всички останали нации има лепнати етикети, но на тях дали им пука особено.
Ако ние самите вярваме, че сме "най" дали и света няма да ни приема като по-специални? Няма смисъл да се оплакваме колко кофти са българите, пресякли пътя ни. Е не всички са кофти. Повечето са хубави хора.
Петима историци...
Петима историци...
"Че народните носии, с които са облечени изпълнителите по фолклорния канал, всъщност са дрехи на богати хора, които селяните в миналото не са били в състояние да си позволят' - доста непрофесионално е това обобщено изказване, ако е цитиран точно историкът - носиите са се различавали по детайли, но не коренно.
До коментар [#3] от "sisitkova": "Петима историци... "
Едно от нещата, заради които чета Дневник и Капитал, е коректността по отношение на нормите на езика. Съгласен съм, че е недопустимо да изпитват учениците за бройната форма, а сериозната журналистика да не ги спазва.
До коментар [#4] от "Trendoffice": Сигурен ли си? И къде се различава твоята забележка от твърдението на историка? ;-)
Явно още се борим с компклексите си ,като нация.
"Добре де, трябва ли сега да се говорят тези неща."
Отношението към нормално мислещите историци в Щраусоландия е като към хомосексуалните: "абе те там да си правят каквото искат ама да не парадират" :)
[quote#5:"еморето"]Едно от нещата, заради които чета Дневник и Капитал, е коректността по отношение на нормите на езика. Съгласен съм, че е недопустимо да изпитват учениците за бройната форма, а сериозната журналистика да не ги спазва.
[/quote]
Дневник и Капитал хич не са толкова коректни спрямо нормите на езика. Пълния и краткия член ги нямат за нищо. И това не е критика. Аз също ги бъркам ако не внимавам. Друга тема (всъщност също свързана с "гордостта" на българите от езика им) са измислените правила (например това за пълния член), които се пазят само защото една хайка от лингвистични сноби иска да се чувства по-знаеща от плебса.
УченицИ не е бройна форма, а единствената форма за множествено число на тази дума (ученикА като форма за мн.ч. не съществува), тъй като тя обозначава одушевен обект в м.р.
Така си е. Днешните българи имаме много малко общо с 2-то и 1-то царство (ханство). Както и днешните италианци и гръци нямат нищо общо като култура и поведение с древен Рим и Елада.
Първият френски цар е властвал само на около 50 км от Париж и не е смеел да излезе от имението си, за да не го отвлекат. Във тогавашна "Фрнация" (а кралят всъщност е бил немец) се говорели над 10 езика и имало 8 официални валути. Т.е., идеята за националното - през езика и общата митология - е създадена доста по-късно.
Е, една малко по-интересна статия в този вестник. Вярно е, сега като излязат няколко типа като Игор Бунич и Виктор Суворов и за история не остава никакво място. И защо да няма тамплиери в България? Да не мислите че е възможно Джеймс Бонд да прекоси чешката граница яхнал калъф от контрабас? Само че киното също създава "истина". Да до там сме я докарали. Парите определят всичко. Парите са над истината. Това е жалката истина за капитализма.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.