Как мишката не изяде книжката
Пазарът на книги в България расте, а страховете, че технологиите ще сложат край на хартиените издания се оказват преувеличени
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Темата накратко
- Въпреки възхода на дигиталните технологии и увеличаващите се цени все повече хора четат хартиени книги.- Приходите на големите издателства и вериги книжарници растат.
- Българската литература изживява малък ренесанс.

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Как ще я изяде, като технологиите не се развиват и липсва нормална онлайн библиотека? България има нужда от единна виртуална библиотека, където да се качат всички книги, издавани някога в страната (и по-важните неиздавани), без значение художествена или научна литература, новите учебници също. Във всички модерни формати, включително и гласови (човешки глас) за по-важната част от тях, срещу символичен абонамент, плащан удобно с СМС, банкова сметка, карти, ипей, изипей, пейпал, на ръка в градските библиотеки, през терминали и пр.
Да работи и като каталог за да се знае в коя книжна библиотека кои книги са налични. Да се изпращат хартиени книги и по адреси чрез куриерски фирми и по пощата. Разбира се, държавата може да субсидира целия тоя процес, като целта е да се достигне до всеки читател, студент, ученик, без значение в коя точка на страната или на света се намира.
В България електронни книги на български, от български и чужди автори почти не се издават, по различни причини. В този смисъл няма как да се правят изводи като например "хартията победи дигиталните издания" и "електронната революция се отменя", доколкото единият продукт съществува на пазара, а другия - не.
Изобщо, статията няма общо със заглавието и може би трябва да се казва "Развитието на пазара на хартиени издания", без да се забъркват нови технологии вътре, освен ако не се сравняват продажбите със свалянията от Читанка.
Факт е, че от много време се опитвам да си намеря някой книги и не мога да си ги купя нито на хартия нито електронен формат ....
За да растат цените на книгите, то и търсенето им би следвало непрекъснато да расте. И всичко това при силно редуциращо се население (особено сред младите) и застаряващо такова, една голяма част от което или няма финансова възможност, или интерес към такива занимания. Ако съдя по солидните промоции, които правят някои е-книжарници (например покрай 24-ти май), то търсенето не е толкова голямо и надеждата е на търговците в такива периоди да реализират солидни обороти. Щом от Сторе.бг пуснаха намаления (които се гордееха точно с това, че не пускат такива), то положението е критично. Също така станах свидетел на това как се появи и изчезна за няколко години една прекрасна е-книжарница, която даваше намаления от 23-25% намаления на всичките си заглавия - явно нещо не е сработило и хлопнаха кепенците. А би следвало да изпреварят конкуренцията. Библиотеките също не са съвсем реална алтернатива за всеки, защото хората четат с различна скорост и времето за заемане невинаги отговаря на тези им потребности и възможности. А и не всички библиотеки са така заредени, както е Столичната, например. А и самото разкарване всеки път също е досадно, ако можеш да си имаш всичко вкъщи и просто да си взимаш от купчинката.
От цялата ситуацията се получава така, че хора с по-скромни финансови възможности ще си купуват по-малко книги и за по-дълъг период ще реализират списъка с желани заглавия. И докато има наличности, тъй като някои четива бързо изчерпват тиражите си и след това няма следващи.
Иначе е радващо, че книгоиздаването и книготърговията се развиват и има голям избор от четива. Има още какво да се желае, но малкият ни пазар явно препятства издаването на някои доста интересни чужди заглавия.
Освен всичко друго е важно да знаем и как вървят продажбите на книгите. Не е достатъчно просто да разберем колко заглавия са издадени за 2016 г., в какъв общ и в какъв среден тираж (интересно е защо няма данни за 2017 г.). Това не е критерий за книжния пазар. Любопитна е реалната търговия - кои са най-големите тиражи за продавани заглавия и по колко средно се продават от издание. Без тази информация проучването за книжната търговия у нас е непълно, поне според мен.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.