Едно бебе, моля
В България деца се купуват лесно, а институциите дори не разпознават проблема
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Ива* е почти на две години. Никога не е виждала баща си. Нито пък той нея. При раждането си Ива е припозната от друг мъж и впоследствие осиновена от неговата съпруга. Биологичната й майка се отказва от родителските права и твърди, че припозналият е истинският баща на детето. Срещу пет хиляди лева и няколко разходки по магазините.
Ива е едно от децата, продадени на кандидат-осиновители, които предпочитат да заобиколят закона. Схемата върви гладко вече много години - посредници (адвокатски кантори, неправителствени организации) свързват хора, които искат да осиновят дете, с майка, за която се знае, че е склонна да изостави своето. Помагат им лекари и сестри от родилните отделения на болници. Веднага след раждането мъжът от семейството кандидат-осиновители припознава детето, а майката подписва декларация, с която се отказва от родителските права. След известно време съпругата на припозналия осиновява детето. Сумите за бебето, в които е включен и хонорарът за посредниците, варират - преди години за български купувачи са стигали десет хиляди лева, цените за чужденци са много по-високи.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
25 коментара
То си има ромски фамилии от племето на Кардарашите (Сръбски цигани-християни), които с това се занимават. По времето на тройната коалиция, взимаха обществените поръчки, но сега, когато всичко е прозрачно, пак се връщат към старите професии.
Публикувано през m.capital.bg
Къде точно е проблема?
От гледна точка на детето определено е по-добре да си с тези, които те искат, отколкото с онези, които не те искат.
И тази гледна точка е единствената важна, или не е така?
[quote#2:"gligi"]по-добре да си с тези, които те искат, отколкото с онези, които не те искат[/quote]
В случая баща й я е искал, просто майката е решила да изчезне и да вземе парите.
До коментар [#2] от "gligi":
Точно. Бащата (Владислав) е подпомагал майката по време на бремеността й и е обещал фин. подпомагане и след това. Друг е въпросът, че тя не е искала да отглежда детето си........ но НЕ МУ Е ДАЛА ИЗБОР той да вземе решение за себе си - имаме ли по-точни детайли от картинката между биологичните родители? Нямаме...
Драмата е, че вероятно Владислав е искал майката на дъщеря му да отгледа детето сама, с негова фин. помощ, нещо, на което майката се е съгласила, но преди раждането е счела явно за ощетяващ сценарий за нея.
А по средата е бизнесът на разни хитреци, които използват ситуацията в полза на желаещи и в ущърб интересите на някой от биологичните родители. Защото няма механизъм да бъдат преследвани.
Много добър журналистически материал!
Първо-проблемът има много измерения и второ-въпросът не опира само до това детето да е с тези,които наистина го искат. и,да се превръщат в съучастници в тези схеми.А ние,ако имаме претенциите да сме общество с някакви морални устои,не би трябвало по никакъв начин да приемаме и толерираме подобна практика.
Проблемът има морално-етична страна-дете не може и не трябва на бъде продавано.След което идва законовата-както и да го погледнем,това е незаконно,като ясно е казано,че по този начин се улеснява евентуална търговия с органи или трафик на деца.Защото след като едно дете бъде продадено(ужасно звучи това),после с него може да се случат много неща,някои от които наистина зловещи.
Не малък е и пробемът с това,че когато биологичния родител иска детето си,той трябва да има възможност да докаже,че е такъв и да оспори припознаването.Защото няма по-добро за едно дете да бъде обичано и отгледано от биологичните си родители,пък макар и само единият от тях да е налице.
Излиза,че вместо институциите да насочат усилията си към ограничаване и премахване на този вид престъпления,те не само ги улесняват с бездействието си,но и подлагат крак на тези,които би трябвало да са с предимство-биологичните родители.Техните права в описания случай напълно липсват.
Накрая да добавя-страшно грозно е неправителствени организации,лекари,адвокат
В този кучи свят, в който една затруднена или нежелаеща майка може да се отърве от неприятни "окови" доживот само за няколко хилядарки и няколко шопинга, мисля, правото на другия биологичен родител да оспори мотивите и действията й, АКО неговите собствени действия са в интерес на детето, трябва да се гарантира закононормативно. Един от начините са съдебните прецеденти. Друг - широко запознаване на обществеността с преките негативи на недогледаната законова база. Плюс елегантно дискредитиране на отговорните институции, бездействащи по казуси като този, в който всеки месец рефлектира сериозно върху засегнатите/ангажираните страни. И изобщо - търсене на отговорност до дупка! Надявам се Капитал да следи случая.
Добре де, а каква е гледната точка на осиновителите на Ива?! Вероятно знаят, че баща й си я иска. Сигурно хленчат как са изпълнили една своя "свидна мечта", а същевременно са лишили друг родител от детето му и съответно детето от биологичния си баща. Що за егоизъм е това?!!!
Както добре казва в статията, проблемът е в това, че не се отделят средства да се информира и образова българския кандидат-осиновител за опциите за осиновяване. Чудя се толкова ли е сложно вместо да се хвърлят куп луди пари в капманиите за приемни родители, да се вложат малко средства в камапния за осиновяване? Най -добрият интерес на детето винаги ще бъдат неговите биологични родители, след това неговите осиновители и едва на последно място приемните му родители. Нашите институции и НПОта толкова ли не им пука за децата, че да отделят малко пари в посоката осиновяване? Или има повече пари в индустрията (защото това вече Е индустрия, по цял свят) на приемното родителство? Отвратена съм.
В края на краищата важно е детето да е щастливо.А едно дело не е в негова полза.
Онези, които пишат законите, вероятно имат интерес това да е така! От всичко може да се печели, включително и от тази схема!
Как напр. в подходящия момент си гласуваха поправката "Ванко 1" и инициаторът на поправката -татяна дончева от БСП тогава- "не била знаела" че Ванко 1 ще я използва!
А за защита интересите на десетки, а може би и стотици биологични родители законодателите не желаят да променят закона! Защо-защото Ванко 1 може да плати достатъчно, а обиконвените родители-в случая бащи-не!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.