Невидимият свят на другите
Проблемът с грижата за психично болни хора не е в липсата на регистри, а на социални услуги в общността


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Тук са пералните, събират много - 17 килограма", Люба ни развежда из чистото и подредено помещение. Вади пране от сушилнята и го подава на Жоро, който старателно глади на огромна машина. След това го сгъват, прибират в пликове и записват какво са предали. Работят в обществената пералня от четири години, в момента по шест часа всеки работен ден. Преминали са конкурс за работното място и са доволни от заплащането, което получават. Работата запълва всекидневието им, кара ги да се чувстват значими и полезни.
Люба и Жоро са двама от общо над 150 хиляди души в България, които страдат от някакъв вид психичен проблем. (Броят е само на хората под наблюдение в психиатричните заведения и кабинети - реално засегнатите са много повече.) Те са имали късмета да попаднат на адекватни лекари, които да ги стабилизират и наблюдават извън болница, и на психолози. Но и на социални работници, които да им помогнат да се "върнат" в общността и да ги подкрепят в търсенето на работа и воденето на самостоятелен живот. Те са част от една от малкото качествени социални услуги за хора с психически проблеми - Комплекса за психичноздравни услуги в общността - район "Слатина", на фондация "Глобална инициатива в психиатрията – София", които създават обществена пералня "Зелена", за да подпомогнат пълноценното и автономно съществуване на лица с увреждания. Благодарение на тях Люба и Жоро са хора, които общуват и живо се интересуват от света около себе си. Но са изключение.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
9 коментара
"Проблемът с грижата за психично болни хора не е в липсата на регистри, а на социални услуги в общността"
Като няма регистри(статистика) врачка ли ще предсказва КОЛКО се нуждаят от услуги, КОЛКО средства трябват, КОЛКО...!?
Проблемът с грижата за психично болни хора е в липсата на психично здрави. Затова се налага психично болните сами да се грижат за себе си. Още повече че повечето психично болни даже не подозират за болестта си. Някои дори я смятат за ценност и предимство.
Всички живеем в една голяма психиатрия.
Публикувано през m.capital.bg
Айде пак ни натрапват 'експертите' от БХК...
Публикувано през m.capital.bg
До коментар [#2] от "kihano":
Кой е психично болен е въпрос на статистика.
Вероятно за по-голямата част от контингента в психиатрията, единствените с ментални проблеми са от медицинския персонал...
До коментар [#1] от "Geoimg":
Регистър е едно, статистика е друго. Например няма регистър на астматиците, има регистър на нотариусите, архитектите, стоматолозите... И сега има статистика и за астматиците и за психичноболните.
[quote#6:"Dax"]Регистър е едно, статистика е друго[/quote]
И как се прави статистика на нещо без да го регистрираш, че на мен не ми е ясно?
До коментар [#5] от "2.5":
Грешиш, въпрос на статистика е само сред хората с ниска психологическа култура, каквото е над 90% от населението в света. В бг сигурно над 98%.
Иначе ако попрочетеш малко психологическа литература (сериозна разбира се, за съжаление и в тази област се пишат много книги и статии, чиято единствена цел е да се продават) ще разбереш, че има сревнително добри и напоследък точни критерии за психическо здраве. Критичен момент обаче е, че за да те диагностицира и лекува правилно самия психолог трябва да е психически здрав. За тази цел ония които учат психология минават курс за самоопознаване и самоанализ, който на практика е лечение. Колко го изкарват успешно, т.е. успяват да се самоизлекуват е отделен въпрос.
Но виж, това което казваш има смисъл в светлината на това, което аз съм написал. Леките психически отклонения, такива които не те карат да си говориш сам да имаш халюцинации и т.н., не се приемат за психическа болест от неграмотното мнозинство. Така една епидемия от психическо заболяване вместо да се разкрие като такава, тя по статистически причини ще зададе норма, което означава, че на психически здравите ще се гледа като на болни. Такава епидемия в момента представляват егоизма, кариеризма и болните амбиции. Още 17 век Спиноза е казал, че егоизма, амбицията и сладострастието са признаци на психическо отклонение и съвременната психология потвърждава този извод. Днес живеем в общество в което егоизма и амбицията се считат за негов двигател, а сладострастието е общо взето толерирано. С други думи, капитализма се основава и сам подгранва определена психопатология. От това може да се съчини теория за СССР. Социализмът възниква не в развита кап страна, а в Русия, тъй като Русия е изостанала полуфеодална страна с наченки на капитализъм и следователно патологията която подхранва капитализма не е така разпространена както в страните с развит капитализъм. С течение на времето, с развитието на комуникациите и усвояването на технологиите тази патологична зараза преминава и в СССР и затова соца беше изоставен по мирен път.
Ако тази теория е вярна, то като се има в предвид как се лекуват психически болести, то може да се предскаже, че излизането от капитализма няма да мине без сериозен катаклизъм предхождащ оздравителния катарзис. Самоубийство също не може да се изключи.
[quote#8:"kihano"]Критичен момент обаче е, че за да те диагностицира и лекува правилно самия психолог трябва да е психически здрав.[/quote]
§22
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.