Най-доброто, което има Църквата
С избора на тримата кандидати за патриарх най-черните сценарии за православната общност бяха избегнати


Момчил Методиев

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
След като правителството подаде оставка, а протестиращите поискаха нова конституция, най-логичното беше да се направи опит за осуетяване на Патриаршеския избирателен събор чрез подаването на жалба срещу начина на номиниране на тримата кандидати. От историческа гледна точка този ход може да се разглежда като поредната проява на традиционно силните центробежни сили в българския църковен живот. Подобно на 1971 г., когато също се прави опит за отлагане на патриаршеския избор, днешният опит също е обречен на провал. Но за разлика от 1971 г., когато споровете хвърлят сянка на съмнение върху легитимността на патриарха, днес има всички шансове третият български патриарх в модерната история да бъде избран без сътресения. Защото Патриаршеският избирателен събор беше подготвен в условията на прозрачност, а синодът предостави на делегатите правото на реален избор между двама църковно и обществено приемливи кандидати.
Разтърсена от раздори и разколи, от разкрития за агентурно минало и "спомоществователства" на архонти, след смъртта на патриарх Максим Църквата изглеждаше заредена с потенциални конфликти, които заплашваха да поставят под съмнение процедурата по избор на нов патриарх. Отварянето на архивите на Държавна сигурност и смъртта на патриарх Максим, по различни причини, сложиха край на една епоха от историята на Църквата. И поставиха въпроса доколко днешното ръководство на Църквата е способно да произведе убедителен за обществото избор.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
Важен избор, дай боже да е успешен!
Интересно защо все така се подценява Галактион - как успя да се вмъкне сред тримата кандидати и защо не бе избран трети "достоен" кандидат за да има право Събора да избира от трима а не от двама.
Дай Боже да е успешен избора и новия Патриарх да има силата и волята да подкрепи отслабналата Църква и да я въведе в новото време, но се страхувам че ще продължат боричканията между митрополитите и вътрешните им междуособици ще блокират всяко реформистко действие. Особенно се страхувам от действията на Николай Пловдивски , който се показа като монах живеещ в 11 а не 21 век - човек себелюбив и егоистичен гледащ в миналото и не оценяващ реалните заплахи за Православието днес.Бих го сравнил с Генадий Схоларис който заявил че предпочита турска чалма отколкото папска тиара.Така и Николай се е втренчил в малките подробности на църковния живот и не вижда нуждата от евангелско проповядване ,от истинско включване в живота на нацията а с това да бъде увеличен престижа на Православната църква.Не е само той обаче - достатъчно е да погледнем Кирил Варненски или Великотърновския Григорий а още повече отцепника Калиник и да ни стане ясно че нещата в църквата няма да тръгнат по мед и масло - особенно след като статута на патриарха е като пръв сред равни и действията му могат да бъдат блокирани от митрополитите.
Присъствието на Галактион в листата е резултат от апаратните хватки между 2-те групи в Синода - тази около Кирил и другата около Николай.
В началото на тези епични 20 и няколко тура и двете лобита имаха интерес да номинират един неизбираем кандидат, който обаче при гласуването би могъл да отнеме гласове от някой от сериозните кандидати.
Самият Галактион дори може и да не присъства на събора.
Само да добавя - фаворитът е Неофит, но според мен по-добрият избор е Гавриил. момента Църквата отчаяно се нуждае да превключи поне на втора скорост. Неофит е по-представителен, но Гавриил е по-деен и практичен.
БПЦ съществува от 1158 години, какво ри не е преживяла, с какво ли не се е справила, ще се справи и с избора на Патриарх не я мислете .....
За пореден път оценихме качествата след смъртта.
Максим (при всичките си пропуски, недостатъци и човешки грешки) запази основата. Надявам се Неофит или Гавриил да надградят.
Най-доброто което има църквата? Имоти....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.