// К1: Средата / Общество
Понякога те се завръщат
Бивш директор на дом за деца печели конкурс за същото място две години след като се пенсионира, след съмнения за нарушения
Когато на 24 юни 2003 г. тригодишният Петър* е приет в "Пирогов", вече е късно. Лекарите установяват некроза на дясната ръка и я ампутират, за да спасят живота на детето. Виждат следи от въжета и охлузвания. По-късно ще се разбере, че дежурната сестра е обвила ръката на Петър с терлик и я е завързала за леглото, за да не си бърка в устата. И че вероятно това е било практика дълго време. Според лекарите детето е страдало и от системно недохранване. Петър боледува от детска церебрална парализа. Само дясната му ръка е била подвижна.
Петър тогава живее в дома за медико-социални грижи за деца (ДМСГД ) "Св. Иван Рилски" в квартал "Лозенец" в София. Там е от раждането си. Директор на лечебното заведение от 2001 г. е д-р Маргарита Джурелова. Въпреки случая с Петър тя остава на поста си до 2011 г., когато се пенсионира - няколко месеца след като бебе от дома е прието в "Пирогов" с "опасност за живота" след изгаряне от вряла вода. Детето е заведено в болница три дни след инцидента.
"От началото на процеса по деинституционализация външни хора в ДМСГД "Св. Иван Рилски" не са били допускани, което е в разрез с декларираното от правителството желание за повишаване стандарта на живот на децата, настанени в институции", коментира Росица Букова, изпълнителен директор на фондация "Движение на българските майки", която работи по проект в дома. Тя допълва, че там е липсвал външен контрол по отношение на грижата към децата и не са били изпълнявани препоръки, давани от органите по закрила. Според нея работата се е променила едва когато управлението е било поето от изпълняващата длъжността директор след пенсионирането на д-р Джурелова д-р Валентина Лихарска. Д-р Лихарска е вторият кандидат от общо двама на конкурса за директор през юли.
Служител на дома, пожелал да остане анонимен, потвърждава, че по време на управлението на д-р Джурелова външни хора не са влизали в институцията. Освен това на персонала е било забранено да извеждат на разходка децата с увреждания. По думите на служителя грижата за децата е била сведена до това да се "предадат здрави". Друг източник на "Капитал" от ДМСГД "Св. Иван Рилски" разказва, че условията в дома не са били подходящи за отглеждане на деца, а децата с увреждания не са имали рехабилитатор.
Наблюденията на Българския хезинкски комитет (БХК) също сочат, чe през годините, когато е била директор на детския дом, д-р Джурелова не е показала необходимите знания и умения в специализираната грижа за децата. "Директорът на едно такова заведение трябва да задава тон децата да не се отглеждат по пътя на най-малкото съпротивление, защото е много по-лесно да гледаш телевизия, отколкото да вземеш едно дете на ръце да го гушкаш, да работиш за развиване на умения, да играеш с него, да го изведеш навън", коментира Десислава Симеонова, заместник-председател на БХК. И припомня, че тъй като ДМСГД "Св. Иван Рилски" не е сред пилотните домове за затваряне в региона, скоро всички изоставени новородени ще се насочват към него. В момента в дома живеят около 70 деца, много от които с увреждания.
"Капитал" попита Министерството на здравеопазването с какви мотиви д-р Джурелова е била предпочетена в конкурса и кои са били членовете на конкурсната комисия, но не получихме отговори.
Още по темата
Широко отворената врата на детския дом
Или къде се препъва държавата в закриването на институциите за деца, лишени от родителска грижа
26 сеп 2014Къде сме в процеса по затваряне на домовете и колко деца намериха истинския си дом
20 сеп 2013За опасния навик да привикнеш с критиките, или какво четем между редовете на доклада за човешките права в България на Държавния департамент на САЩ
1 юни 2012Денят на един социален работник в системата за закрила на детето в България
16 мар 2012Узаконяването на заместващото майчинство е морална дилема. И не трябва да се случва тихомълком и през пръсти
4 ное 2011
Доверието между ръководство и редактори във френския вестник все повече намалява
22 сеп 2019, 2176 прочитания

Учителката от СОУ "Ангел Кънчев" в Русе Ралица Матеева пред "Капитал"
13 сеп 2019, 3006 прочитания
9 дек 2019, 3530 прочитания
9 дек 2019, 3441 прочитания
9 дек 2019, 2362 прочитания
9 дек 2019, 2055 прочитания
9 дек 2019, 1248 прочитания
Сид Барет... Кой си спомня за него? Със сигурност Роджър Уотърс, който ще представи за първи път на българска сцена своя мрачен метафизичен спектакъл "Стената" на 30 август на стадион "Васил Левски".