

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Как искаме да изглеждат публичните пространства в София? И кой да определя това – дали ограничен кръг експерти или шарена палитра от обществени фигури – граждани, урбанисти, екоактивисти. От месеци насам темата не спира да е актуална и това личи от обществените реакции по проекти за обновяване на емблематични софийски пространства – площад "Света Неделя", бул. "Витоша", Женският пазар, Лъвов мост.
Тя беше и в центъра на организираната от Клуб "Капитал" дискусия "Как планираме (да изглежда) София". В нея се включиха четирима представители на архитектурните среди: главният архитект на София Петър Диков, Ивайло Петков и Ангел Захариев от група "Град" и Иво Пантелеев от А.Д.А. (Архитектурно дизайнерска агенция) - всеки със своя позиция по темата за публичността и градското планиране.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
11 коментара
И събрахте САМО архитекти, защото САМО архитекти са собственици на засегнатите имоти?
Кога в България ще се чуе гласът на собственика на имота, за който имот кой ли не си точи лигите, чертае планове, печели конкурси и финансирания от джоба на същия този собственик?
Къде е обявен ПУП-ът за централна градска част, тази, която засяга Търговския дом - срокове за обжалвания и такива неща? Защото имам имоти там и искам да реагирам.
Бати рече: "Готини хора. Събрали се, с благородната идея да се разпоредят с чуждите имоти "
Имате си някъде някакъв имотец - нива, двор, къщичка, нещо ис.
В България е ПРАКТИКА И ТРАДИЦИЯ един ДРУГИ хора да решават какво аджеба да се случва С и ОКОЛО вашия имот.
И Практиката и Традицията повелява никой, ама НИКОЙ да не ви пита...не просто, ами старателно цялата информация и правото ви силно (информативно и нормативно ограничено) да реагирате да са минимизирани с информационно затъмнение, ииремни дни на главни архитекти, скрити планове, необявени или обявени незнайно къде "в обществена медия" срокове и чертежи.
Помните ли как започва "Пътеводител на галактическия стопаджия"?
Планът за междугалактическа магистрала, в който се предвижда премахване на планетата Земя, е обявен само на няколко светлинни години, на планетата ...намкоя-си, и понеже Никой ен бил подал жалба, Вогоните унищожават Земята...
Същото, мили деца, се случва и с ВАШАТА СОБСТВЕНОСТ.
какво по-дяволите е "урбанисти" ?!
До коментар [#4] от "shogun":
идва от urban design: http://en.wikipedia.org/wiki/Urban_design
До коментар [#1] от "sib":
Защото, уважаеми колега, има едни дисциплини, наречени "Териториално устройство", "Градоустройство" и "Дизайн на градската среда", които би трябвало да решават темите, касаещи развитието на един град, в интерес на обществото като цяло, а не в интерес на отделни негови елементи. Така поне би трябвало, не бих искал да коментирам какво се случва на практика в България, но то е в следствие от едни съвсем други проблеми. Та хората, занимаващи се с гореспоменатите дисциплини, би трябвало да имат съответната образователна, професионална и практическа подготовка, за да решават въпросите, с които се сблъскват, пак подчертавам, в интерес на обществото като цяло. Защото всеки собственик вижда точно до края на носа си и ако зависеше от него би построил в собствения си имот 20, 50 или 100-етажна сграда, за да максимизира печалбата, а на съседите си не би разрешил да построят дори и барака, защото ще му развалят гледката.
Друг е въпросът, че въпросната сбирка има съвсем бутиков характер и представителност и явно основната й цел е гимнастика на устата.
По темата, с конкретен пример Ж.п.:
3/09/13/2139299_chitatelski_dnevnik_oshte_za_budes hteto_na_jenskiia/
http://www.dnevnik.bg/live/chitatelski_dnevnik/201
Все пак - добре е, че се чува дискусия, че се чува гласа на архитекти напоследък. Еконамкви си, непеота... какво разбират?! Само тях ги слушахме по едно време.
До коментар [#6] от "axo":
Доста социализъм в мисленето, съжалявам.
[quote#6:"axo"]има едни дисциплини, наречени "Териториално устройство", "Градоустройство" и "Дизайн на градската среда"[/quote]
Замислих се, кой преподавател и с какъв опит в частно-собственическа среда, би водил тези дисциплини в българско висше училище?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.