Нито е женски, нито е пазар
Районът около емблематичния пазар има тежки социални проблеми, които реконструкцията едва ли ще реши


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Работниците прибърсват запотените си чела, поглеждат нагоре сякаш за да преценят силата на слънцето, и навеждат гърбове над работата си. Зад ламарината, която отделя строителната площадка от тясната пешеходна зона, сноват минувачи. Повечето са прегърбени и пъплят бавно, както подхожда на възрастта им. Отсреща чевръсти ръце им подават торбите с череши и кайсии, докато ги убеждават като опитни брокери от Wall Street, че това е най-добрата сделка, която са направили. Пазарен ден като всеки друг. Бездомно куче гледа мързеливо, на метри от него баба е наредила пет връзки магданоз върху касетка и мижи, опряла гръб о ламарината.
Така живее Женският пазар, откъм "Екзарх Йосиф", докато тече ремонтът, който обещава да промени облика му изцяло. Той скоро приключва и една част от търговците, които преди продаваха плодове и зеленчуци, подредени в стотици кутийки, вече са се ориентирали към частните помещения от дясната страна на улицата. Други са подредили масите си на по-отдавна ремонтираната част на пазара към "Сливница". Те не се вписват в новата визия за отсечката между "Екзарх Йосиф" и "Кирил и Методий". На нея вече няма да има пазар, а търговска улица с магазини, заведения и фонтани. Нещо като "Халите", но на открито. Така общината, управата на пазара и една част от живеещите в квартала се надяват да "цивилизоват" района и да вдигнат нивото му.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
26 коментара
Че то си е зелена зона там, и пак си паркират "без контролно", защото го няма конролът просто. Така че не залагайте много на "драконовските мерки", такива просто няма да има.
Би било добре да можеш да отидеш до някой от централните пазари с колата и да я натовариш до капак, да си тръгнеш и да си заредиш хладилника вкъщи или в дребния бизнес( магазин/ресторант). Но ти не можеш да спреш никъде там, защото или е забранено, или е претъпкано с коли на собствениците на сергии/магазини. Но щом тези хора предпочитат цял ден колата им да виси близо до тях, ще разчитат само на живущите в центъра и на пенсионерите. Жалкото е, че по крайните квартали имаш избор между по-високите цени в плод-зеленчука или евтините боклуци в местната чужда верига. Но все тая, де. Животът продължава.
Архитектите и общинарите да отидат до Солон и да се разходят в така нареченото каре "ЛАДОДИКА" в центъра. Това е място с архитектура и градоустройство, силно напомнящи на нашия женски пазар. Карето е с ниски постройки, с тераски с цветя и павирани улици. Решили са си проблема, като са превърнали мястото в своеобразен ресторантски кът на целия център на града. Ресторантите са в партерите на сградите, а на вторите етажи има нощни клубове. Денонощно там кипи живот. Денем ресторантите са пълни, а нощем клубовете. Защо не превърнем карето на женският пазар в такова място?
До коментар [#3] от "flader":
Щото
1) женския пазар е едно от малкото места в София, където човек може да напразарува поне лятото прилични плодове и зеленчуци и
2) долнопробни кръчми има навсякъде и без да се поощряват специално.
[quote#1:"dankina"]защото го няма конролът просто[/quote]
Глупости, навсякъде се разхождат жълти жилетки. Няма лабаво в зоните и така трябва да бъде.
Като БСП. Нито е българска, нито е социалистическа, нито е партия.
И като БНБ. Нито е българска, нито е народна, нито е банка.
В статията има едно изречение ,което казва всичко.Няма диалог между общинта и хората.Като измазахме една барака не влязохме в Шенген.Като смениш сергиите с по-луксозни не сменяш хората.
...За пазарите има две важни неща - поддръжка и регулация....
Дрън-дрън ярина...
Напълни го пазара с цигани, пък после ходи и "поддържай и регулирай"....
Строим молове и булеварди с кръстовища на 2 нива - и на няколкостотин метра от тях - клоаки... София, столица на България (за съжаление!), 21 век...
"Това е като да обезопасиш разпадаща се къща с тиксо."
Женският пазар беше част от Стара София, такава, каквато я помним като деца.
Кракът ми повече няма да стъпи там, сред новоизлюпените "софиАнци".
Фасадите, фасадите! Не може това отношение към стара София да продължи! Долу виновника Петър Диков !!!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.