Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Има много начини да кажеш, че една страна е изостанала. Единият е с клишето "най-бедната страна в ЕС", залепено за България в новинарските емисии. Другият е "приличен стандарт на живот на най-ниска цена в Европа", както ни представя в Италия RAI 1.
Послание, което гали ушите на предприемачи, които се оглеждат за евтин труд и ниски данъци, на пенсионери, които след наема и сметките искат да им остава поне за едно хубаво еспресо, и на млади хора, които търсят бягство от омагьосания кръг на временните договори. Учудващо или не, но за различни групи от италианското общество двата часа полет с Wizz Air до България се оказват билет за ново начало. Така в София, Пловдив и Бургас изникват автентични италиански заведения, а по улиците все по-често се прозява онова напевно разтягане в края на думите, по което се познава истинският италианец. Те са тук, за да поостанат.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
112 коментара
България праща на Италия болногледачки и слугини,а Италия ни връща ресторантьори и бизнесмени.
ами 21 век е все пак, ЕС, нали това е идеята- свободно пътуване и работа, и всеки да си търси щастието :)
италиянците са симпати4ни хора- бях предубеден преди да се запозная и да прекарам време с тях, имаме и доста сходен манталитет, колкото и да е клише това
по добре паста отколкото дюнери!
хубави хора, хубава музика, хубава храна, хубави дрехи, хубави коли!
е и италианките не са за изхвърляне - така, че и конкуренция ще има!
.. много приятно за четене и добра стратегия за страната ... да привлича
хора от разклатената средна класа на Запад...
Прочетете тези думи внимателно, защото историята зад тях е позната на икономистите и е много поучителна:
" Ресторантьорът Фабио Лонго, който държи квартално заведение в София, намира тук Италия от 50-те и 60-те години. "Малко диво, след голяма криза, но с ниски данъци, без фискалните белезници на Италия." "
60-те години са времето на италианското икономическо чудо, преди да дойде характерната за цяла Западна Европа "социалната вълна", която за южняшките условия на Италия доведе до добра симбиоза на левите партии и профсъюзите с мафиотските кланове. Днес италианците се оплакват от същите неща, от които и българите, дип че имат 100 години повече капитализъм: бавно правораздаване, законодателство в полза на длъжниците и неизрядните страни по договора, тромав пазар на труда, на фона на огромна неформална икономика, която се разглежда като отдушник и никой не си прави труда да я преследва насериозно.
Неодволството от италианската данъчна система, което виждаме и сред тези интервюирани, също е международно известно. При нея данъците са високи, но с безкрайно много на брой и сложни по логика възможности за приспадане на разходи. Така в крайна сметка фирмите могат да не платят и нищо, като съвсем нищо не плащат тези, които имат най-добър счетоводител. На повечето италиански компании финансовите отчети са плачевни - точно каквито бяха на българските компании преди въвеждането на общата ставка 10% плосък и корпоративен данък (е, да не забравим и 15% наказателна ставка за едноличните търговци, резутлат от параноичния изблик на омраза на някой чиновник).
Асен Марчевски - дългогодишен преводач в посолството на България в Италия и Ватикана, вкл. по времето на процеса "Антонов" издаде книгата "Италиански потайности" със спомени от неговата работа. На една от официалните срещи не си спомням кой точно беше, Косига или Андреоти, беше отворил картата и показал на някое от нашите величия, че разстоянието между България и Италия по въздушна линия е под 500 км. Което ме подсеща за Коридор 8 като алтернатива на вечно претоварените алпийски проходи.
До коментар [#6] от "cinik"- коридор 8 е бита карта заради македонската простотия и албанската дивотия, няма как да се излезе на море на запад - виа игнатия е по-приемливия вариант
Дори и при типичната ни склонност към мърморене и оплакване следва да се отбележеи, че за хора с осигурен чист доход от около 1000 евро на месец - България е земен рай. За учудване ли е тогава, че все по-голям брой чужденци - и италианци и англичани и руснаци - искат да се установят в България? Това е процес, който следва само да се приветства и насърчава.
Да идват италианците, да правят бизнес и да разкриват работни места!!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.