Ако бяхме започнали с културата, свободата нямаше да е нещо "относително"

Преподавателят по история в Американския университет проф. Евелина Келбечева за нахалното романтизиране на комунизма, митологемите на прехода и какво трябва да знаят днешните ученици за близкото минало

Проф. Келбечева е инициатор на промяната на учебните планове и учебниците по история за гимназиалния курс
Проф. Келбечева е инициатор на промяната на учебните планове и учебниците по история за гимназиалния курс
Проф. Келбечева е инициатор на промяната на учебните планове и учебниците по история за гимназиалния курс    ©  Надежда Чипева
Проф. Келбечева е инициатор на промяната на учебните планове и учебниците по история за гимназиалния курс    ©  Надежда Чипева
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Профил:

Евелина Келбечева е професор в департамента по "История и цивилизации" в Американски университет в България. Завършва История и Археология в Софийския университет. Била е "Фулбрайт" стипендиант и преподавател в Калифорнийския университет, САЩ. Член на комитета за екологична защита на Русе. Основните й изследователски теми са митовете и фалшификациите в историята. Проф. Келбечева е автор на петицията за смяна на учебните планове и учебници по история в България.

Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
44 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    chicago514 avatar :-|
    chicago514
    • - 18
    • + 109

    Поклон госпожо.Господ да ви дава здраве и сили да постигнете целта си.България се нуждае от хора като вас.

    Нередност?
  • 2
    naffoo avatar :-|
    naffoo
    • - 3
    • + 44

    ГОЦЕ, Б.Б... бивши партийни дейци на БКП, бивши партийни секретари и консомолци са начело на Държавата: Министри, прецедател на НС,...
    за каква промяна говорим! :(

    Нередност?
  • 3
    ivailoa avatar :-|
    Ivailo Asparouhov
    • - 108
    • + 48

    Не съм съгласен с крайното анти/отричане на българския опит да построи комунизма на професорката. Набор 74 съм и иманм ясни спомени от това време. Да, имаше номенклатура, но те бяха в пъти по-малко и по-скромни от сегашната върхушка (имам предвид не само политиците а и всички "честни" биснесмени). Хората нямам спомен да са били нещастни и подтиснати, но пък всяка година ходеха на море, децата ходеха на училище (и смея да твърдя получихме нелошо образование), а ровещите в кофите за боклук бяха изключение. Даже циганите работеха и не се налагаше да мислят за глупости. Голяма грешка беше "възродителния процес", но може би някой ден от дистанцията на времето ще разберем каква е истинската причина довела до това решение. Бил съм в много страни на всички континенти и съм видял всичко което съвременното човешко развитие е постигнало. За себе си още нямам отговор кой е най-добрия строй, може би защото няма такова "животно" което да е съвършено. Но това което разбирам от начина по който госпожата обучава студентите си (съдейки от прочетеното в тази статия само) не се различава по нищо от това което нас ни учеха по история преди 89-а, само, че с обърнатия контекст. Смятам, че по-правилния подход е да не се прекалява с про и анти тезите, а да се поддържа възможно повече неутралност/безпристрастност при поднасяне на историята, а всеки който има желание да учи и се образова, сам ще стигне до изводите за себе си. Дано най-после политиците да проумеят, че без образование тази нация е обречена, независимо в кой съюз членуваме.

    Публикувано през m.capital.bg

    Нередност?
  • 4
    1951 avatar :-P
    1951
    • - 108
    • + 28

    Седнала другарката, която видимо е родена през 50-те, та явно си е поживяла не зле по комунистическото време, да обяснява какво и как било. Сигурен съм, че 89-та не е преместила и една химикалка, взимала е висока заплата (на научните работници заплатите бяха стабилни), намазвала е море и планина без да се бута за карти, сигурно и панелка в Младост е имала.
    Няма нищо по-гадно от пребоядисан номенклатура кадър. Та тази другарка на такъв прилича и като такъв говори.

    Нередност?
  • 5
    mims avatar :-|
    Mims
    • - 18
    • + 66

    Тази жена защо не е министър на образованието?!

    Нередност?
  • 6
    skitnikapozemqta avatar :-P
    skitnikapozemqta
    • - 13
    • + 11

    Защо не се изучаава комунизъм в училище? Ами защото учебния план е от времето, когато сс "строили" училищата. Търпение! След някоя друга година щр дойде периода на прехода.

    Нередност?
  • 7
    rage_against avatar :-(
    Rage Against
    • - 15
    • + 51

    "Последното на "Алфа рисърч" в инициативата "25 години Свободна България" показа, че 44% от българите в момента одобряват комунизма, а само 14% не го одобряват."

    а ето това е много тревожна диагноза.

    това означава, че България се съветизира с много бързи темпове и много устойчиво. това означава, че скоро в България ще има само 10% критично мислещи хора, а останалите ще вярват в митове и легенди и ще са тъпанари, гласуващи за барековци, патриотични фронтове и други наследници на ДС. това означава, че в България бъдещето ще го определят и решаватю хора, невероятно прости и некадърни и податливи на евтини чужди внушения.

    България ще стане първата държава внедрила успешно Idiocracy с президент Дуейн Елизондо Маунтийн Дю Хърбърт Камачо. :)

    Нередност?
  • 8
    conservamus avatar :-|
    conservamus
    • - 5
    • + 59

    В този ред на мисли, непременно трябва да се настоява СЕГА (по-късно ще е вече късно) да се въведат "Задочните репортажи..." в учебната програма. Това е единственото четиво, което дава точната представа защо сме там, където сме днес.

    Нередност?
  • 9
    conservamus avatar :-|
    conservamus
    • - 6
    • + 75

    До коментар [#3] от "ivailoa":

    Вие сте живели през последните, по-умерени години на комунизма. Не сте копали да правите софийското море на Павлово например, а после да го заривате още толкова години.

    Приветствам стремежа ви за обективност който сте изразили, и затова искам да го провокирам, защото се натъжавам тъй като очевидно се оставяте материални неща да притъпят духовното. А всички ние, до няколко години (който има късмет - десетки), ще бъдем пръст.
    Затова, моля избройте ми поне едно стойностно литературно произведение от този период. ("Тютюн" и "Железният Светилник" са все произведения излезли въпреки партията, авторите й са били все принуждавани да правят големи компромиси) . Имало ли е един Смирненски по времето на комунизма?
    Така ли е било по времето на българското възраждане? Вазов, Славейков, Константинов, Яворов, Дебелянов, Лилиев, т.н, т.н. .

    Защо?

    Вижте езика на учителите преди 44' в университетите и в училищата, това очевидно са били хора, напълно равностойни че и надхвърлящи съвременната им европейска култура, призовавам ви да потърсите и сам да се уверите в това.

    Това е трагедия на Българския Дух, който 500 години турско робство не съсипаха.

    Нередност?
  • 10
    e_mil avatar :-|
    tamada
    • - 8
    • + 118

    До коментар [#3] от "ivailoa": "Набор 74 съм и иманм ясни спомени от това време."

    Ясни, ясни... колко да са ясни? Имаш бегли спомени от перестройката и Указ 56. Преди това си бил малко дете. Аз съм 6 години по-голям от теб и пак рядко се обаждам, защото съм видял само 80-те. Но въпреки това вече бях видял достатъчно.

    Например помня, че през 1979 не приеха брат ми във Военноморското училище (а беше отличник от корабен техникум), защото майка ми била имала чичо убит след 9 септември. Въпросният чичо (който тя не помни) дори не е бил във властта. Вината му била, че е завършил военно училище много преди 1944. Когато чуеш, че 25 години след падането на Живков някой говори за досиетата да знаеш, че тогава беше по-зле. Тогава властта 35 години след преврата още водеше на отчет определени семейства.

    И помня, че до 1982 в целия ни блок нямаше нито един телефон. А нямахме, защото пощите не искаха да изкопаят 100 метра канал за кабела до близкото трасе. Говоря за жилищен блок в един от четирите най-големи града на България. След години врънкане се съгласиха сами да си изкопаем канал, та баща ми уговори черен курс с един багерист и човекът само за половин ден свърши работа. А баща ми беше обикновен монтьор без връзки.
    Сивата икономика и неплащането на данъци не дойдоха с демокрацията. Ако родителите ти са още живи ги попитай какво означава изразите "частпром" или "да свършиш нещо по втория начин"!

    Също помня, че докато се прославяха комбинатите за тежко машиностроене ние си бършехме задниците с вестници. Просто редовно нямаше тоалетна хартия в магазините.
    Не че вестници имаше достатъчно. Не говоря за "Орбита" или "Поглед", или прочутото списание "Космос", а за най-обикновени ежедневници. Ако през 1984 в понеделник не купиш "Работническо дело" до обяд (заради ТВ програмата) може и въобще да не успееш. Тогава си бил едва на 10 години. Опитай да си представиш какъв дефицит имаше, щом като дори централният орган на партията не се печаташе в достатъчен тираж?

    Нормалните хора не се питат кой е най-добрият строй. Те просто създават блага и единственото, което искат е държавата да не им пречи. И ако може, ей-така, част от тези блага да се появят в магазина. Нямам предвид купуването на апартамент, кола, цветен телевизор или касетофон - за болшинството от нас те дълго време бяха недостижими. Баща ми успя да купи първия си "Москвич" едва на 44. Просто му омръзна да чака ред за "Лада". А първият цветен телевизор в семейството го купих чак аз.
    Имам предвид елементарни човешки нужди - да звъннеш на "Бърза помощ", да си светнеш лампата вкъщи или да си сготвиш храна. Защото явно не помниш, но у нас известно време имахме проблеми с тока. 200 години след Индустриалната революция ние още седяхме на тъмно и се топлехме с нафтови печки.

    Онзи ден пък от обикновена улична сергия си купих няколко немски и френски книги издадени през 1891-1895. Всяка струваше по 3-4 лв. Знаеш ли защо са толкова евтини? Защото ги има с милиони.
    А българските книги и преводи отпреди 100 години къде са? Да не мислиш, че е нямало? Не, просто скоро след 9 септември червените бандити тръгват по къщи и библиотеки, и изземват всичко до което се докопат. От литературата преди 1944 оцеляват класиците и тук-там някой превъзпитан писател като Фани Попова-Мутафова. Останалото вече е забравено. Нацизмът е бил ужасна диктатура, но поне е горил само избрани книги. Комунизмът е горил наред.
    В моето семейство са успели да скрият 20-30 книги и няколко списания, в други семейства - малко повече. През 80-те години още ги криехме от гостите. Държахме ги отделно, не в библиотеката.

    И това са само няколко примера от последните години на социализма. Даже не смея да си представя какво са преживели по-старите хора. Много от спомените не се поддават на преразказ.
    Николай Газдов ми е земляк. След съдебните дела през 90-те го освободиха, просто си смени името и кротко си умря от старост вкъщи. А хората убити от него даже нямат гробове.

    * * *
    Ето за тези неща говори проф. Келбечева. Не за ходенето на море и за работещите цигани, а за това, че бяха извършени престъпления срещу хуманността и те не само останаха безнаказани, ами и вече ги забравяме.

    Аз съм възпитан да мисля трезво, да изслушвам отсрещната страна и да не се поддавам на излишни емоции. И аз също от време на време изпадам в сантимент и си мисля: "Ех, едно време как играехме навън до 11 вечерта".
    Но после се сещам за всичко останало и единственото, което ми идва е да кажа: "Пу, да ви е** май**** коп***** мръсни!" Глагола го казвам в сегашно време, защото много от тях още са живи и още имат власт. Не наследниците им. Те самите имат власт. Даже вчера единият от тях стана министър-председател.
    За втори път.

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал