Ако имаше идея за бъдещето, нямаше да воюваме с остатъците от комунизма
Конференция, посветена на "25 години Свободна България", търси отговор на въпроса как да заменим фалшификацията на близкото минало със знание


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Живко Георгиев, социолог
Паметта за комунизма избледнява, но не се замества от знание за престъпния режим, а от пълзяща митологизация и изкривяване. И обществената носталгия по близкото минало е по-скоро реакция и оценка на злополучния преход.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
30 коментара
Много добре казано! Например за Балтийските страни обединяващо беше а) да не сме Русия и б) да направим независими и работещи държави независими от Русия.
Освен че сме вторачени в миналото (социализма ни за различни хора значи рачлични неща) ние нямаме виждане за държавата.
И това не е учудващо. При нивото на мисъл и морал на нашите политици, техния хоризонт на мислене е от главата та до джоба им. Не по-далеч!
Но липсата на виждане е също проблем за много от нас на индивидуално ниво: какво искаме да направим с живота си?
без морал и култура, няма да оправим България!
Идеи много, но завистници още повече .
Ако искате промяна, започнете първо от себе си/ Не корумпирайте , не лъжете, спазвайте закони и споделяйте с приятели и роднини за новото лице на българина . Не мислете как да тарикатствате помевду си , а как да надхитрите чуждите компании, мислете глобално и най-вече , мислете за вас и останалите българи като ЕДНО цяло
Затова ли му напомпаха милиони на тоя карикатурен президент? Как за толкова години едно свястно нещо не сътвори. Да можеше да се види отстрани каква жалка картинка е!
Ако не се занимавахме да дъвчем войната с остатъците от комунизма, щяхме да имаме мобилизираща идея за бъдещето.
Идеи има ( либерална икономика , свободни медии, електронно управление, добро образование, здравеопазване ... ) . Калпави политици си избираме .
Уж КомунзЪма си замина през 1989, а някак все говорим за него, защото не искаме да говорим за сегашните проблеми на Демокрацията /която не се реализира докрай май май?/
е-вестник показа снимка от 17 ноември 1989 с плакати от митинг пред президента, които съдържат същия текст, като плакатите, които президентът Росен Плевнелиев твърди, че е направил за митинг на 10 ноември.
Според изданието на 10 ноември митинг не е имало, а на 17 ноември митингът е бил организиран от БКП.
Пита се, бърка ли се президентът, лъже ли и дали е уместно той да ни говори за преход и да анализира, след като не е наясно и със собствените си дела от онова време?
Проблемът не е само в изкривените представи за времето преди 1989-а година, проблемът е и в дефицита на знание за последните 25 години.
И двата периода са "митологизирани", по вкуса на определени заинтересовани лица.
Мит е например, че хората се делят на 2 групи : а) носталгично настроени по отношение на "татовото" време, критикуващи днешната реалност; б) антикомунисти, отричащи тоталитарния режим, които сега са много "хепи".
Нещата не стоят точно по този начин. Според мен един здравомислещ човек би се разграничил от 70-те години комунистическо робство, като цяло, не само от някой от подпериодите му.
Също така няма как последните 25 години да ги виждаме само в розово, нито пък само в черно. Днес ние се радваме на не малко достижения на обществото ни. Образно казано - хватката беше разхлабена. Но проблемите са жестоки. За тях има обективни причини, има реални виновници и адекватни решения. Ако ние ги отречем проблемите и дадем индулгенция на виновниците, това би означавало примирение и в крайна сметка би превърнало "прехода" в "подмяна",а надеждите в катастрофа.
Няма нищо , което да се добави към заглавието :
"Ако имаше идея за бъдещето, нямаше да воюваме с остатъците от комунизма "
Всички критици на Комунизъм а и Социализъм а само злословят .
Кога човек харесва повече старата си любовница.. ? Много хора казват , младо, 20 годишно .Аз казвам :важното е не да е младо , а да върши работа /без да съм геронтофил / .
Много млади не могат да свършат ни тая ,ни оная работа. Това им е основен проблем . За цял живот .
Проблемът пък на тези които винаги всичко могат настъпва в момента , когато вече не могат това , което са могли. Може би е и по- болезнен.
Най-смешното е, че тия "умни" глави не знаят за какво говорят. Та комунизъм в България не е имало, може би само за някой хора (например потомствени комунисти). Дори Маркс казва - "един ПРИЗРАК броди из Европа- ПРИЗРАКЪТ на КОМУНИЗМА."
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.