Как се обезвреждат медии
След прокуратурата, и КФН се включи в натиска журналисти да разкриват източниците си
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
След като публикува документи, от които става ясно, че зам. градският прокурор Роман Василев е "подвел" тогавашния председател на Окръжния съд в Пловдив Сотир Цацаров, журналистът от Mediapool Борис Митов е привикан на два пъти от прокуратурата и притиснат да разкрие източниците си. От прочутия разговор от Банкя между Бойко Борисов и тогавашния градски прокурор Николай Кокинов щеше да стане ясно, че заръката за натиска срещу журналиста е дошла лично от Сотир Цацаров. След протест пред Съдебната палата делото е прекратено, но последици в прокуратурата няма.
Допреди две години подобни искания за разкриване на източници на журналисти в България са рядко срещано явление. През 2014 г. обаче те зачестяват, особено във връзка с банковата криза и случая "КТБ". В началото на октомври например "Капитал" получи поредно писмо от Комисията за финансов надзор с искане да посочим името и адреса на източника си на информация за текст от юли месец, в който описваме как част от управляващите замалко да наложат "банкова ваканция" заради паниката около Първа инвестиционна банка. Освен източника комисията иска и лични данни на автора на статията, както и да знае кой точно от медиата е получил информацията, по какъв начин и кога.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
18 коментара
След всичко случващо се през последните дни да стоим в примирена поза е най-малкото, което трябва да направим! Ама спим :)
На прокуратурата много им се иска да се върне тоталитарния модел, и да си правят каквото си искат необезпокоявани. Реформите са абсолютно неотложни, и е крайно време да започнат да работят в полза на обществото, а не на КОЙ.
Прокуратурата да се стяга, защото няма да стане!
Хм, да защитим журналистите... добре, но кои журналисти?
Аз не съм чул журналист да зададе тези въпроси:
-От какво умря баретата в Лясковец, от ловна съчма изстреляна от Петко или куршум на Калашник и приятелски огън?
-Колко и какви изстрели е дал Петко и колко бойни и халостни са изстреляли баретите?
- Някой видя ли какви и колко оръжия се конфискуваха от дома на Петко, стреляно ли е с тях?
Ако някой журналист го подгонят за тези въпроси.. аз ще застана в центъра на София с плакат в негова защита.
Явно става дума за организирана престъпна група или групи, за мафия по върховете на тези институции, която използва служебното си положение и се прикрива зад нефелите обяснения за някакви държавни иили служебни тайни за да крият и избягват действията и бездействията си в ущърб на държавата и хората и нелегтимните и престъпни лица и кръгове, които обслужват.
И се опитват да затворят устата на всеки, който дръзне да се заинтересува какво и защо точно правят тези, и репресирайки и тормозейки такива журналисти да провокират и поддържат цензурата и замоцензурата.
Обшо взето умряла работа - тези явно не живеят в реалността...Но надеждата умира последна, а и тези явно много са си самоповярвали - като Цацаров, Мавродиев, тези от ДАНС, МАНС и пр...Затова и не спират да се пробват отново, и отново - като нямат други идеи (а те и без друго не са от най-брилятните умове..)
Според мен статията малко в повече се спира на правно-теоретичната част, макар да е ясно, че и по нашето и европейското законодателство, източниците са достатъчно защитени и ако медията държи на реномето си, може да не го разкрие. А ако си разкрива източниците, това трябва да добие публичност, за да бъде наказана от нейните потребители и разбира се от евентуалните желаещи да дават информация.
Но според мен с публикуването на информация получена по такъв начин, автоматично се повишава отговорността на медията, защото винаги има вероятност да се публикуват неверни и дори съзнателно фабрикувани факти и обстоятелства, в резултат на които да бъдат сериозно накърнени частни или публични интереси.
В такъв случай, главната отговорност трябва да се понесе от медията, тъй като нейния професионализъм (или липсата му) и качественото проверяване на фактите са задължителни, за да не се стигне до откровени клевети - неща често срещани в родната действителност.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.