🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Проф. Евелина Келбечева: Нужна е промяна в образованието, така че младите хора да не могат да дишат без критично мислене

Преподавателката по история в Американския университет за фалшификатите, които съпътстват всички фундаментални събития в историята, защо post-truth не е нов феномен и кога конспиративните теории се превръщат в пандемия

проф.Евелина Келбечева    ©  Анелия Николова
Бюлетин: Моят Капитал Моят Капитал

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.

Профил:

Евелина Келбечева е професор в департамента "История и цивилизации" в Американския университет в България. Завършва история и археология в Софийския университет. Била е "Фулбрайт" стипендиант и преподавател в Калифорнийския университет, САЩ. Член на комитета за екологична защита на Русе. Основните й изследователски теми са митовете и фалшификациите в историята. Проф. Келбечева е автор на петицията за смяна на учебните планове и учебници по история в България.

Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

7 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    gullwing avatar :-|
    gullwing
    • - 8
    • + 3

    Всяка новина неизбежно преминава през съзнанието на нейния адресат, който реагира според своите собствени нагласи и капацитет. И степента на доверие към новината се определя от два фактора, които действат като скачени съдове. Единият е умственото равнище на самия потребител, а другия - авторитета на автора на новината.

    В образованието най-страшното е че фалшификати се набиват в съзнанието на хората, когато те са в своята най-беззащитна възраст - детската. Още по-лошо е, че го прави все още най-големия у нас авторитет - самата държава.

    Точно тя налага у нас историческа митология, като голяма част от нея се налага дори не обмислено, а по силата на инерцията. При това трябва да се разбира, че в случая с българската история думата "митологизация" означава напълно съзнателна фалшификация.

    Най-голям като размер нашенски исторически фалшификати са два. Единият е Възраждането. Първото преброяване на населението, извършено в току освободена Бългаерия на 1 януари 1881 г. показа, че да четат и да пишат са могли само 3 (три) на сто от българите. Тази цифра веднага разрушава мита за всеобщ културен, а оттам и икономически и политически подем у нас преди Освобождението. А точно този "подем" се използва у нас като фундамент за налагане на национално самочувствие.

    Другият най-важен исторически фалшификат у нас е образът на Васил Левски. В него няма нито една дума истина, всичко е лъжа. Но той е толкова ласкателен към нас самите, че е много труден за преодоляване.

    Затова съвременните будители трябва да говорят истина за нашата история, колкото и неприятно е това за мнозина. Такива опити у нас има. Винаги препоръчвам да се четат есета "Роля на историята в българската история" и "Васил Левски - идеал или идол" от Иван Д. Стоянов на https://ids777.wordpress.com/

    Нередност?
  • 2
    onufrii avatar :-|
    onufrii
    • - 2
    • + 3

    статията щеше да има завършен вид ако професорката беше посочила името поне на една както тя се изразява- медия, която не е заразена от този вирус или има достатъчно високи професионални стандарти, които не и позволяват това-но критическото мислене към което тя зове нещо ме възпира да я взема на сериозно

    Нередност?
  • 3
    rapidfire avatar :-|
    gigabyte
    • + 2

    "А и Бах и Вивалди са си сменяли ръкописи и единият е продължавал произведението на другия." - Аууу, авторските права! Едно време не е имало достатъчно нагли адвокати по авторско право. Сега не биха допуснали такова безобразие :)

    Нередност?
  • 4
    antibg avatar :-|
    Dick Dickerson
    • - 2
    • + 2

    Когато чуя за критическо мислене у младите хора, особено в България, ме избива на особен вид забавление. Първо не само в България, но и в Европа, образователната система никога не е била насочена към създаване на критично мислещи индивиди. Американската (не се смейте, нямам предвид поголовната публична образователна система, говоря за трите процента излизащи от петте топ колежа в света), макар и считана за прекалено едноизмерна и ограничена за стандартите на Евро-гейската префинена общност, е точно тази, която посява критичното (разбирай функционирането и оцеляването в истинската реалност) мислене у тепърва прохождащите в академичната среда. Знам, защото този път съм го минавал отдавна. Наскоро прекарах няколко години в България за откриването на голям инвестиционен проект, в който исках да участват само млади хора т.е. работодател, който открива 200 работни места и в него участват млади хора между 24-30 години. След шест месеца интервюта и подбор измежду над 3000 кандидата от цялата страна, кристализира безпардонната истина - 99.999999% от тях (всички висшисти, с малък или среден работен опит) са тотална щета! Перфектно създадени и отгледани безмозъчни и послушни дронове с критично (и всякакво друго) мислене на дребен рогат добитък. В моя свят, простичък откъм напудреност и фанфари, но безпощаден откъм можене, тези не биха могли да чистят и тоалетни. Когато единият процент от нацията, който дърпа всички други напред е избягал в трите години след 1990, са останали ето тези. Или както Радой Ралин казваше някога, "когато отвратените си отидат, остават отвратителните"...

    Нередност?
  • 5
    dokoro avatar :-|
    dokoro

    До коментар [#1] от "gullwing":

    Извинявам се, прибързано ви цъкнах минус.
    След това прочетох есето за Левски, но за да проверя, изслушах предаване по БНР на въпросния автор, заедно с двама професионални историци.

    Нередност?
  • 6
    gullwing avatar :-|
    gullwing

    До коментар [#5] от "dokoro":

    Признат грях не е грях :-).

    Радвам се, че есето ви е харесало.

    Всичко добро и успехи през новата година!

    Нередност?
  • 7
    chimay avatar :-|
    chimay

    Защо им е на малдите критическо мислене ?

    Дай им да се отяждат, не са имали култура на воденето на спор никога, и всичко към което се стремят е да възпроизвеждат собствената си мизерия.

    Критическото мислене дадено на глупаци води до интелектуално еничарство в общия случай, а и като не го искат, как да им го натрапиш ?

    Нужда имат, няма спор; но когато някой не иска да мисли не можеш да го накараш насила да мисли. Те, Младите да се научат да различават чувствата си от мислите първо, и после да зачекват критическото мислене.

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал