Краков победи смога. Как София да го последва
Доскоро известна като Китай в Европа, Полша е на път да се пребори с мръсния въздух. Активистите от "Тревога за смога в Краков" бяха в София, за да разкажат как граждански групи могат да постигат реални успехи, оказвайки натиск върху властта
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Когато през 2014 г., по повод 25-годишнината от падането на комунизма в Полша, най-големият всекидневник в Краков организира допитване сред читателите си за това кое е най-важното събитие за изминалия четвърт век демокрация, гражданите са категорични. И посочват забраната за употреба на дърва и въглища в битовото отопление.
Отговорът може да звучи на пръв поглед изненадващ. Но това е промяна, която жителите на втория по големина полски град издействат сами, използвайки всички инструменти, които им дава демокрацията, за да преборят чудовищния смог, който трови въздуха и семействата им години наред. Така, с решение на местната власт, подкрепено и от съдебно решение, от 2019 г. Краков ще е първият град в страната, който ще диша по-леко и свободно.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
При цялото ми уважение към гражданското общество тук, не смятам че това е възможно. И не само заради общестото, а заради безпардонноста на администрацията и държавната власт.
Отдавна не съм прочитал нещо по въпроса с тратирането на микро централите от слънчеви колектори в законодателството в България.
Ако в западна Европа логиката е - след като си сертифицираш 10-те панела и подпишеш договор с ЕРП като доставчик - да си получиш полагаемата квота от въглеродни емисии и сам да си я продадеш на борсата, тук държавата прибира правата ти и твърди, че административно ще получиш отстъпките които ти се полагат. От другата страна е ЕРП-то за което ти си кофти възел и те цака от всякъде.
"паживьом-увидим"...
Според мен за проблема погрешно се обвиняват бедните.
Например:
- едно бедно семейство топли на дърва една стая.
- семейство позволяващо си висок стандарт на живот отоплява с пелети 200 кв.м къща.
В задачата се пита: кое отделя повече вредни газове: отоплението на 200м2 със съвременна печка или 20м2 с обикновенна печка на дърва.
п.п. Същото е и с автомобилите: 5000км с голф3(евро2) или 30 000 км с голф5(евро5). Логиката е, че който има пари за нов автомобил, има пари да го кара повече. Кой замърсява повече?
До коментар [#2] от " kokoto2 ": Така е, прав сте, но процентно колко богати и колко бедни има, дори в София? Бедните са в пъти повече от тези, които живеят в къщи и карат нови коли...А най-мизерното нещо е отопление на твърдо гориво в ЕПК блок в голям комплекс, тяга никаква, пълен лисичарник....Панелните и ЕПК блокове са замислени да се отопляват чрез централно топлоподаване, чиято цена преди години беше по джоба на всеки. А как грееше парното? До степен, която нагрятите радиатори не можеха да се намалят и се налагаше отваряне на прозорци и фортички....
За повече информация относно строителство на нискоенергийна сглобяема, енергийно ефективна монолитна или пасивна къща: https://koger.bg/
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.