Да дигитализираш Атон
Преодоляване на недоверието се оказва разковничето към един от най-мащабните хуманитарни научни проекти у нас през последните години


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Темата накратко
- За пръв път учени ще имат достъп до ценни ръкописи от архива на манастира "Св. Георги Зограф" на полуостров Света гора в Гърция.- Това става възможно заради проект за дигитализацията му, по който работят БАН и Софийският университет.
Началото е заредено с ентусиазъм и от двете страни, последван от продължило над година проучване на участниците, преодоляване на недоверието и стопяване на ледовете на чаша чай и бисквити.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
[quote#0:"К"]Зографската електронна научноизследователска библиотека (накратко наричана Зографска стая) в библиотеката на Софийския университет представлява всъщност кът, където на два компютъра без интернет достъп се съхраняват дигиталните копия и където допуснатите изследователи могат да работят.[/quote]
Малка стая, без интернет, шушу-мушу, кът-кът... като за богоизбрани нали? Ей такова им е мисленето на „учените“ в СУ!
Значи сърбите правят архивите, които цифровизират достъпни за всички от целия свят, а нашите само за една шепа хора; да не би с лични пари да са платили за тоя проект?!
До коментар [#1] от "zo":
Предполагам, че тези компютри са без връзка с интернет, за да бъде сигурно запазването на документите. Предполагам, че всеки изследовател може да си копира файловете.
[quote#2:"Евгения Петрова"]за да бъде сигурно запазването на документите.[/quote]
Ама то копирането не ги унищожава.
Идеята е прекрасна и всичко трябва да е достъпно онлайн и безплатно! Но много лошо впечатление ми направиха пласнмасовите касетки на последната снимка. Двама учени сортират документи от преди няколко века в пластмасови касетки! Тези хора за кутии за архивиране не са ли чували? Не са скъпи!
И още нещо - аз си го знаех, но тук също е споменато, че ферманите на турските султани съвсем не са били заповеди за изпълнение на минутата.
Никъде в българската историография не се споменава, че дълго преди този проект за дигитализация аз публикувах най-напред като доклад пред VІ Международен конгрес по Балканистика, 30 VІІІ - 5 ІХ 1989 (останал тогава непубликуван), а през 2000 г. във вид на две статии в сп. Македонски преглед, г. ХХІІІ, кн. 3 и 4, и накрая, в 2007 г., в голяма книга под заглавие "Българската архитектурна школа", том ІІ, пълния текст на 12 страници от Сметководната книга на Зографския манастир от 1800 и 1801 г., описващ поименно даренията и разходите за строежа на Съборната църква в манастира с факсимилета, превод на новобългарски език и обширно изследване на най-важния и единствен по рода си документ за историята на архитектурата на Българското възраждане, съдържащ имената на строителите от едно ателие / артел, изградило поредицата от най-важните за тази история църкви и джамии по целия Балкански полуостров, построени между средата на ХVІІІ и средата на ХІХ век, включително съборните църкви на Рилския и Зографския манастир. Това мое изследване беше също за първи път в българската историография публикувано за свободен достъп в портала SCRIBD и малко след това в портала „От Извора” – дълго преди да започне дигитализацията на българските книги от Народната библиотека и основания по-късно съответен институт. Тези публикации са на СВОБОДЕН ДОСТЪП ЗА ВСИЧКИ ЧИТАТЕЛИ ОТ ВСИЧКИ СТРАНИ НА СВЕТА В ИНТЕРНЕТ, а не само за посетителите в „Зографската стаичка”
Д-р Асен Чилингиров, Берлин
Много важна инициатива. И аз смятам, че до архивът трябва да се даде интернет достъп. Нека си има стая за учените, но задължително трябва да се даде онлайн достъп и на широката публика. Това са много ценни архиви, които могат да извадят наяве доста лъжи в българската история. Предполагам затова е този затворен режим. Опасявам се, че някои документи може да "се загубят", тъй като са неприятни за определени държави.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход