Останки от най-старото запазено корабокрушение в света са на дъното на Черно море
Проектът Black Sea MAP създава оправдан интерес към българската подводна археология


Деян Димитров

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Най-голямото подводно археологическо проучване на Черно море - MAP–Black Sea, представи откритията си. Проектът продължи три години - от 2015 г. до 2018 г., и се реализира чрез съвместните усилия на Националния археологически институт с музей към БАН, Центъра по подводна археология в Созопол, Университета в Саутхямптън, Великобритания. Финансирането на начинанието е осигурено от магната Ханс Раусинг. Целта на проучването беше да се установи промяната в средното ниво на Черно море от праисторията досега. По време на изследванията научният екип е открил 65 корабокрушения, най-старото от които е на 2500 години и се определя за най-древното запазено корабокрушение.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.