Университети зад европейския борд
Няма нито един от България сред селектираните консорциуми в нова инициатива за висшето образование в ЕС


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Преди две години, в изпълнена с оптимизъм реч в Сорбоната президентът на Франция Еманюел Макрон представи инициативата "Европейски университети". Тя предвижда обединяване на висшите учебни заведения в ЕС, с което да се стимулира една нова европейска икономика, движена от иновации, наука и образование. Идеята бе приета радушно, дори някои от първите й обсъждания бяха в София - по време на българското председателство на Съвета на ЕС.
Със създаването на общи специалности и дипломи Европейската комисия, която финансира тези мрежи, иска да поощри обмяната на опит, студенти и преподаватели. За държави като България това означава излаз към престиж и ресурси. И както министърът на образованието Красимир Вълчев подчерта - възможност да се задържат перспективните млади българи в страната.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
6 коментара
Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите в Пловдив или по-известно на пловдивчани като Земеделски колеж е някаква пълна пародия на ВУЗ. Явно са си повярвали много, за да кандидатстват за подобна програма. Така нареченият ВУЗ се използва от хора, които искат да имат диплома без да полагат грам усилие и това вече е известно в града - до такава степен, че от Земеделския колеж бяха пуснали томбола сред кандидат студенти с обещание за различни печалби ако се запишат. Пълен смях ...
До коментар [#] от "
ausbilder
":
Възможно ли е такова пълно падение?!
До коментар [#] от "
ausbilder
":
Положението във всички ВУЗ-ове е едно и също. Могат да се получат знания. Просто трябва се учи. Но 99% от студентите не го правят. Повечето преподаватели също са започнали да подхождат с минимална заинтересованост към учебния процес. Бутат пълни идиоти, за да се вземе субсидията. Резултата от работата им вероятно вече не ги интересува.
Аз си мисля, че лошото за образователната система свършва и започва страшното.
За жалост картината е правдоподобна, в университетите не се прави наука, дават се пари "за наука', а се отчитат пари за режийни разходи, заплати т.н. Научните постижения 99% са резултат на екипно проектно финансиране от ЕС и резултатите често не са родени в България. Тъжно ми е, но даже и това подпомагане резултатите не са задоволителни - няма изградени научни групи, центрове, никакъв трансфер на технологии, някои сектори от икономиката са напълно изключени от такъв трансфер - напр. селското стопанство.
''Открийте в кой клъстер е вашият университет и защо! Побързайте, защото ще има и втори кол през 2020. Целта е към 2024 г. да заработят поне 20 клъстера на университети, наречени „Европейски университети“ и програми като „Еразъм+“ да ги обезпечават активно. Дотогава можем да правим две неща – или да се включим, да се отворим, да търсим и да намерим партньори или да се занимаваме с обичайното – да броим скъпернически студенти, да продаваме академични позиции за политическа подкрепа, да самодоволстваме и да се пуйчим в малките си академични феоди, да избягваме всеки, неизгоден за моментната власт, академичен интерес към каквито и да са публични политики, да уреждаме своите си. И да предотвратяваме чужденците да влизат в университетите ни по никакъв друг начин освен като платежоспособни (но невзискателни) студенти или като почетни доктори, които да изпратим бързо обратно по живо и по здраво веднага след официалната церемонията и снимките с тоги и синджири. А, ако нещо се обърка – винаги можем да викнем „Да живее България!“ (или „Смърт на комунизма“) и да забавим (за колко – до пенсия?) неминуемата си среща[7] с изконната си безполезност за общественото развитие[8] към по-добро.'' https://www.marginalia.bg/aktsent/mogat-li-da-ni-u lovyat-evropejskite-mrezhi-za-akademichno-satrudni chestvo/?fbclid=IwAR233cO2hp3Te6lmw_FUfO9-jHq5CTCr ERdAi5ovT5oTSB7NrSRhWpXkCiM
С любезното съдействие на управляващите.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.