Съвременната държава - промяна или провал
В новата си книга Джон Микълфуейт и Ейдриън Уилдридж предлагат рецепта за възраждане на демокрацията


Владимир Шопов

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
За книгата
Ревюто на "Четвъртата революция: Глобалното състезание за преосмисляне на държавата" на Джон Микълфуейт и Ейдриън Уилдридж е на политолога и създател на Sophia Analytica Ltd Владимир Шопов. Книгата е на The Penguin Press HC и може да бъде закупена от Amazon.co.uk на цена от 40 лв. (за изданието с твърди корици) или 20 лв. за киндъл версията.Живеем отново в гранично време. Допреди кризата от 2008 г. глобализацията беше източник на промяна и напрежение, но в големите дебати все още доминираше западният оптимизъм, че тя е негов успешен проект. "Голямата рецесия" в немалка степен преобърна сетивата на западния свят и той се впусна да изследва своите кризи (социални, икономически, културни). Книгата "Четвъртата революция: Глобалното състезание за преосмисляне на държавата" на Джон Микълфуейт и Ейдриън Уилдридж е част от големия (и спешен) дебат за кризата и бъдещето на съвременната държава.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
9 коментара
Съвременната държава от западен тип е в плен на някаква апаратна демокрация. Реално има избори, които обаче предоставят за избиране партийни аристокрации. Избрани веднъж, те получават правото да преразпределят общественото благо. И определено правят това не само в интерес на обществото...
Все пак в някои по-стари демокрации са живи и контролни механизми, които ограничамат вакханалията.
В по-новите - както се убеждаваме на живо - те са единствено на книга и за пример: гуверньорът на централната банка, в чиито мандат четвъртата българска банка рухна класически източена и завлече милиарди обществени средства, ще бъде "санкциониран", като бъде изпратен от правителството за български представител в Черноморската банка със седалище в Солун...
Демокрацията трайно ли е обвързана с дебелоочие?
Колкото сме по-близо до въпросната "революция", толкова по-малко прилича на революция. По-скоро спирала на спад, която продължава доста време. И изглежда че може да продължи още доста, преди да се стигне до колапс.
Аз не знам дали съвременната държава е пред провал или не, обаче сървременните евроейски социалисти май са толкова корумпирани, че трудно ще успяват да излъжат още дълго хората. Сергей Станишев стана всеизвестен с договорите, които сключи сам със себе си и прибра едни милиони чрез жена си Моника, преди да обявят официално връзката си. И той в нивп премиер, че и шев на ПЕС-овете е ЕП.
Ето го сега и този юнак:
"Белезници за бивш премиер за пране на пари
Бившият министър-председател на Португалия е заподозрян в корупция и данъчни измами
Бившият премиер на Португалия - социалистът Жозе Сократиш, бе арестуван по подозрения за участие в схема за корупция, данъчни измами и пране на пари, предаде АФП, като се позова на главната прокуратура на страната. Още трима души са били задържани във връзка със случая през последните дни, съобщи правителството в комюнике. Те са били изправени пред съдия в петък.
Правоохранителните органи са провели обиски на няколко неуточнени места. Според местните медии 57-годишният Сократиш е бил арестуван при пристигането си на летището в столицата Лисабон в петък следобед. Обект на разследването са банкови операции и трансфери на пари с неизвестен произход.
Случаят идва само седмица след избухването на корупционен скандал по повод издаването на "златни визи" на чуждестранни инвеститори, във връзка с който бяха арестувани няколко високопоставени държавни служители. Аферата доведе до подаването на оставка в неделя от министъра на вътрешните работи Мигел Маседу от Социалдемократическата партия, по-големия партньор в управляващата десноцентристка коалиция."
Късметлия е Станишев, че се води българин и главен прокурор е Цацаров, голям късметлия...
Какво представлява съвременната държава в най-уродливия й вид си го гледаме всеки ден. На няколко години се сменя една трупа от лаици, няма значение как се казва партията, дето ги е излъчила, дето знае, че е за около 4 г. на хранилката и гледа за това време да се налапа колкото може. Докарва си и цялата рода от село и гледа да ги намърда на постове, където също да се лапа, а и в голямата им част да се краде. И промивит с успех мозъците на народа, като им разправят,че,видите ли, било голяма демокрация да ходиш да избираш някого от тях. И стадото тръгва към урните, за да пусне бюлетинка за поредния и дългата редица на селската му рода. Това е нашия уродлив вид. По света не е толкова откровено просташко, но от същия десен. По-противно нещо от държавата в днешния й вид няма - легитимира трупа от лаици-хрантутници, дето нищо не умеят, уязвими са и точно затова са сложени отпред - да обират плюнките за гадостите, дето им е наредено да вършат!
"Тяхната диагноза е ясна - държавата се е захванала с твърде много функции, поела е твърде много ангажименти и е доминирана от "специални интереси"."
Закриване на Министерствата на спорта и културата (на първо време).
Интересни въпроси поставя книгата, за държавата и демокрацията.Допадна ми идеята за "микроиграчите" като НПОта и отделни граждани в управленския процес.
От това, което ни се предава като същностно съдържание на предложената книга на двамата меритократи, следва, че те са прави всъщност само в едно: Продължителната и все още продължаваща криза доказва, че демокрацията на неолибералната глобалистична държава, изобретена преди 40 – 45 години, е недемократична по своята същност и неефективна по своята функционална насоченост. Защото официално тя е целенасочено създадена за да се премахнат причините, които предизвикват възникването на кризи, а на практика се оказа, че самата тя е безсилна пред кризите, които поражда.
Всъщност факт е, че неолибералната глобалистична държава не може ефективно да изпълнява своето предназначение и трябва да се реформира, а не да се революционализира. И че това, което предлагат двамата меритократи би поставило човечеството пред истинска катастрофа. Защото основната функция на държавата, заради която тя е възникнала и без изпълнението на която тя престава да бъда държава, е, че тя трябва да управлява организираното на териториален принцип общество, като регулира отношенията между притежаващите различни и дори антагонистични интереси социални групи в обществото. Така че когато някой реши да прави революционни промени във функциите и структурния строеж на държавата, преди това той трябва да реши проблема кой може, ще има право и ще трябва да стане надобществен арбитър във взаимоотношенията между социалните групи на обществото, и то така, че неговият арбитраж наистина да бъде справедлив и ефективен.
Вторият проблем, който би трябвалода бъде решен преди да вдигнем революция и да променим обществените управленчески структури, е проблемът с териториите. Защото още от време оно, от времето на първите държави, на държавата ѝ се е налагало да се грижи за всичко онова, което носи общото име ИНФАСТРУКТУРА, без развитието на която развитието на съвременното човечество е невъзможно.
Това са двата основни проблема, без предварителнота решаване на които всеки опит за принципна промяна на управленческата структура на обществото не е нищо повече от безотговорен политически авантюризъм, който може да взриви обществото и, в условията на неговото превъоръжаване със средства за масово унищожение, да го постави под заплаха от пълно самоунищожаване.
На Форума в Давос’2014 е решено, че най-голям риск за обществото е огромната пропаст между бедни и богати, появила се и достигнала до сегашните си размери от началото на 80-те години на миналия век до сега. Но очевидно са сбъркали или не са чували за теорията, която се предлага от Джон Микълфуейт и Ейдриън Уилдридж. Защото рискът, който ни предлага тя, е значително по-голям от каквито и да било имуществени различия и пропасти.
До коментар [#2] от "miroslavb":
според мен има светлина в тунела.
Съвременната държава е държава без Правителство - Пример - Белгия,
в момента изпада в рецесия - с соц.правителство в управлението.Погледнете цифрите
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход