🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Средищна държава

Изтъкнатият синолог Дейвид Шамбоу за настоящето и бъдещето на китайската външна политика и мястото на страната в световните дела

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

За книгата

Ревюто на "Китай тръгва глобално" на Дейвид Шамбоу е на политолога и изследовател в London School of Economics д-р Димитър Бечев. Книгата е на издателство Oxford University Press и може да бъде закупена от Amazon.co.uk на цена 43.5 лв. (за изданието с твърди корици) и 31.5 лв. (за киндъл версията).

Много, ако не и повечето от вас, вероятно преглеждат тези редове на екрана на лаптоп или мобилен телефон. И както може да се досетите, следите на въпросното устройство водят право към Китай. Същото се отнася и до много от предметите, които ползвате всеки ден. Някои от вас вече дори разпознават двата йероглифа 中国 (Жонгуо) – Средищна държава. Покрай икономическия си възход Китай се превърна и във важна част от политическото ни житие-битие. За пример - през 2009 г. вицепремиерът Си Дзинпин дойде чак до Ловеч да открие завод, където към днешна дата се сглобяват автомобили с марката Great Wall. Заемайки поста генерален секретар на Китайската комунистическа партия (ККП) през ноември 2012 г., другарят Си е понастоящем вторият по влияние човек в световната политика след американския президент Барак Обама. Миналия декември пък премиерът Ли Къцян, другата ключова фигура по върховете на властта в Пекин, събра накуп в Белград почти всички лидери от "новите" страни в ЕС и Западните Балкани. Поводът беше станалият вече традиционен политически форум Китай - Източна Европа, където всички в региона се надпреварват за инвестиции и проекти.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

7 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    daskal1 avatar :-|
    daskal1
    • - 1
    • + 15

    "Средищната държава" е всъщност парафраза на the Middle Kingdom от "Пръстена. В смисъла на китайската концепция става въпрос за "Централната Държава", за центъра на света. Порядъкът в този център е подчинен на Конфуцианските принципи за иерархията и ролята на старшите по възраст, позиция и т.н.).
    Ако погледнем какво направиха китайците от 1980 насам достойни са за уважение, особено като ги сравним с други т.н. "велики държави". Прагматизмът им е изумителен, както и етничната им диаспора по света поддържаща "страната-майка". Реално днес САЩ не може без Китай, Русия става по същество суровинен източник, силни позиции навсякъде по света без биене на барабан.

    Нередност?
  • 2
    qvb21311044 avatar :-|
    Алф
    • + 3

    Въпрос на време може би. Интересно още колко.

    Нередност?
  • 3
    e_mil avatar :-|
    tamada
    • + 4

    Повече от 100 години тихоокеанският регион е най-важен дългосрочен приоритет за САЩ. Участието им в Европа по време Първата световна война е по-скоро забежка за отчитане на участие. Но още по него време строят всичките си линкори със ширина под 33 метра за да могат да бъдат прехвърляни от единия океан в другия през Панамския канал.
    И през 30-те години усилията им са концентрирани предимно в Пасифика като естествена последица от отслабване на британското влияние там. А след началото на Втората световна избухват жестоки спорове доколко е важно участието им в европейския театър и мощната подкрепа за бойните действия е главно плод на усилията на Маршал, който в крайна сметка е бил повече политик, отколкото генерал. То се вижда и по развитието на стратегията. След края на европейската кампания САЩ преминават в отбрана на завзетото, докато войните в Далечния изток продължават още 30 години.
    Същото важи и за икономическите заплахи. Докато Европа беше съсредоточена главно върху себе си, американската автомобилна индустрия беше направо покорена от японския износ. А после източното влияние се прехвърли и върху потребителската електроника.

    Така че през 2011 не се е измествал фокусът на американската външна политика. Клинтън и Обама просто припомниха, че САЩ си остават тихоокеанска държава.

    Нередност?
  • 4
    b.manchev avatar :-P
    b.manchev
    • - 1
    • + 3

    Вярно е, че Китай отстъпва технологично пред САЩ.
    Също така е добре представена липсата на амбиции за световно лидерство.

    Но най-важният извод е, че Китай успява да запази неутралитета си спрямо геополитическото противопоставяне Изток-Запад. Това е най-сериозната заплаха за САЩ в момента и за напред.

    Нередност?
  • 5
    rainbou1 avatar :-?
    rainbou1
    • - 2
    • + 4

    Китай скоро ще го настигне проклятието на Конфуций да се живее в интересни времена.

    Последните 30 години доста хора станаха богати, работещи на принципа "Произвеждай в Китай, продавай на запад".
    Само че в този Запад хората започнаха да си губят работните места и съответно парите намаляха. Е, имаше и гурута, предричащи, че като прехвърлиш мръсната ежедневна работа на китайците, за теб ще остане време и сили да се занимаваш с високоинтелектуална работа, да измисляш, да изобретяваш. Само дето чичо Ханс, дето е работил цял живот на поточната линия във Фолксваген, никога не му е достигал такъв капацитет. И така - работните места ще започнат да се връщат, така че Китай ще започне да се изправя пред същите проблеми, пред които сега е изправена Европа и САЩ. И Китай ще трябва да започне сам да си генерира търсене. Другото, което не харесвам, е, че Китай почти не се включват в международни инциативи - заради някакви инциденти разбрах, че имали контингент в Сомалия. Не чух за изпратени здравни работници заради Еболата или нещо такова. Или поне дарение. Хайде за ИДИЛ няма да коментирам, защото там заради чичко Буш се ос*а целия Близък изток и САЩ да си сърбат каквото са дробили.

    Отделно за да продължават да произвеждат, си ос*аха тотално природата, но тази природа е на всички нас. Тези дни прочетох, че заради замърсяването на въздуха по крайбрежието, което минава тихия океан, въздухът в Сан Франциско е 1/3 по-мръсен от това което би могло да бъде!

    Нередност?
  • 6
    v_l avatar :-|
    v_l
    • - 1
    • + 3

    Западния свят свикна с Китай по-скоро с удобството и охолния живот, който му предлага произведението в Китай. Ама айде да не се заблуждаваме ... западния свят не се е родил с това и няма да умре, ако Китай почне да дава задна. Просто ще има пренастройване малко на вече и без това придобилото свърхвисоти консуматорство и ще се върнем към малко забравени ценности.
    Чак ми се ще да се случи.

    Нередност?
  • 7
    dagama avatar :-?
    da_gama

    А не е ли по-правилно заглавието на книгата да се превежда " Китай става глобален" ?

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал