🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Айлан. Момчето, което преобърна Европа

Германия пое лидерството в намирането на солидарно решение на бежанската криза. Съпротивата все още идва от Източна Европа

3-годишният Айлан и по-големият му брат Галип Курди загинаха в морето в опит да стигнат до Гърция заедно с родителите си. От цялото семейство оцеля само бащата Абдуллах Курди, който заяви, че иска да се върне Сирия след случилото се
3-годишният Айлан и по-големият му брат Галип Курди загинаха в морето в опит да стигнат до Гърция заедно с родителите си. От цялото семейство оцеля само бащата Абдуллах Курди, който заяви, че иска да се върне Сирия след случилото се
3-годишният Айлан и по-големият му брат Галип Курди загинаха в морето в опит да стигнат до Гърция заедно с родителите си. От цялото семейство оцеля само бащата Абдуллах Курди, който заяви, че иска да се върне Сирия след случилото се    ©  Ben Nelms
3-годишният Айлан и по-големият му брат Галип Курди загинаха в морето в опит да стигнат до Гърция заедно с родителите си. От цялото семейство оцеля само бащата Абдуллах Курди, който заяви, че иска да се върне Сирия след случилото се    ©  Ben Nelms
Бюлетин: Моят Капитал Моят Капитал

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.

Повратната точка в отношението на Европа към най-мащабната бежанска криза от Втората световна война насам си има име. Казва се Айлан Курди. Като тригодишното сирийско момченце, чието безжизнено тяло изплува край бреговете на турския курорт Бодрум тази седмица и сякаш стопи съпротивата на европейските лидери да поемат отговорност за стотиците хиляди отчаяни хора по бреговете, гарите и пътищата, които се мъчат всячески да се доберат до убежище в Европа или умират, опитвайки се.

Медиите по целия континент публикуваха разтърсващата снимка на удавеното дете с парещия въпрос дали това няма най-сетне да преобърне общественото мнение в европейските държави в подкрепа на по-решителна и солидарна политика към бежанците. Смъртта на Айлан Курди беше кулминацията на седмица, изпълнена с драматични илюстрации на това колко нетърпимо е вече отлагането на решението на мигрантската криза. Първо бяха задушилите се в камион 71 мигранти на път от Унгария до Германия, после стотиците блокирани от унгарската полиция на жп гарата в Будапеща, които скандираха "Германия! Германия!" и семействата, които се хвърляха на влаковите релси в протеста си да продължат пътуването си към държавата, в която вярват, че могат да намерят не само убежище, но и бъдеще. А накрая и разплаканият баща Абдуллах Курди, загубил цялото си семейство в морето между Турция и Гърция.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

5 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    b.manchev avatar :-(
    b.manchev
    • - 1
    • + 18

    Проблемът с бежанците все повече прераства в европейска хуманитарна катастрофа. Мерките на лидерите на “обединена Европа“ все повече заприличва на същия театър както у нас борбата с корупцията ни.

    Хем има воля, средства, капацитет и в същото време не се получава желания резултат и все по-зле става за обикновените граждани на “цивилизована“ - солидарна Европа.

    Нередност?
  • 2
    karen_walker avatar :-|
    karen_walker
    • - 5
    • + 40

    Каква е вината на Европа, че този баща е решил по собствена воля да качи малките си деца на лодка през Средиземно море, без да има заплаха за техния живот в Турция?
    Защо намиращата се на хиляди километри Швеция има задължение да се грижи за тези хора, а богатият и "братски" мюсюлмански народ от съседната Саудитска Арабия няма такова задължение?
    Какъв е смисълът на европейските граници, щом като можеш да се придвижиш от Близкия Изток до Швеция без никакви документи?


    Публикувано през m.capital.bg

    Нередност?
  • 3
    owen avatar :-|
    owen
    • - 1
    • + 14

    колкото и да потресаваща съдбата на детето, сантиментално разтърсващото твърдение, че една снимка е обърнала политиката на европейските страни, е наивно. камерън, например, всъщност не е поел конкретен ангажимент, освен, че ще използва и главата, освен сърцето, при вземането на решения. орбан, всъщност, противно на горенаписаното, именно заради тази си позиция може да се окаже излязъл от изолация: ренесанс и преоткриване на вишеград:) и т.н. хайде малко по-сериозно, политиката е сериозна работа.

    Нередност?
  • 4
    areta avatar :-|
    areta
    • - 7
    • + 12

    До коментар [#2] от "karen_walker":

    Виновна е. Не разрешава на хората да кандидатстват за убежище докато са в Турция. Казва им: "Единственото ни изискване е да се доберете до наша територия. Как ще го направите, вие си решавате. Но няма да направим нищо за вас докато сте там. Само елате и ние обезателно ще ви помогнем! Няма значение колко сте, хиляда или милион, на всички ще помогнем" и хората без да се замислят, тръгват.

    Те всъщност и не знаят къде отиват, запленени са от някаква романтична представа за обетована Германия, където ги чакали къщи, много работа, безплатно медицинско обслужване и т.н. Е, за това вече няма вина Европа, но тя достатъчно бели вече е направила.

    Нередност?
  • 5
    bga_balkan avatar :-|
    рИформата идва
    • - 1
    • + 7

    Облъчването на населението продължава. То някакси не иска да сподели държавата си с талибани. Това е голямо разочарование за всички "консумиращи" грандове от презокеански "приятели" на България. Ще вземе да им спре "кранчето" заради зле свършена работа.

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал