Да промениш държавата с един клик
Онлайн петициите са все по-популярно средство за разпространение на идеи и каузи. Ефективни ли са обаче


Радослава Макшутова

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Никога не е имало и никога няма да има какъвто и да било план на правителството на Танзания да изсели племето масаи от земите на техните предци." С този туит преди година танзанийският президент Киквете се отказа от идеята населяваните от едно от най-старите африкански племена територии да бъдат превърнати в ловен терен за богати туристи. Борбата обаче не беше лесна и в нея се включиха хора от целия свят - за две години 2.3 милиона души подписаха онлайн петиция срещу предложението, а само в седмицата преди решението на Киквете 18 хил. души изпратиха писма до посолствата на Танзания, в които споделят притесненията си.
"Заедно с масаи" е една от популярните петиции на Avaaz - онлайн активистка мрежа от 2007 г., чиято мисия според представянето на сайта й е да помогне на гражданите на всички държави да затворят дупката между света, който имаме, и този, който повечето хора искат. Акцентът на Avaaz са онлайн петициите, но освен тях мрежата организира и събиране на финансиране за медийни кампании, изпращане на искания по имейл, лобиране пред правителства и дори офлайн протести - с екип на шест континента, хиляди доброволци и каузи на 15 различни езика.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.