Стрелба в краката на бежанци, искане на подкупи и заплахи за депортация. Бой с палки и нападения с кучета по българо-турската граница. Това са само част от историите, които са описани в доклад (целият може да се намери тук) на Белградския ценър за човешки права (БЦЧП), поръчан от клона на британската благотворителна организация Oxfam за Югоизточна Европа. Докладът се базира на интервюта с около 20 групи бежанци, или общо 110 души, проведени в крайграничния сръбски град Димитровград.

Почти всички бежанци споделят идентична информация за начините, по които са били третирани, след като са прекосили границата на България с Турция. Насилване, обиране, физическо насилие, заплахи за депортация, както и насъскване на полицейски и граничарски кучета и употреба на оръжия, са само част от методите, преписвани от бежанците на българските органи на реда. Подобни изстъпления, макар и не толкова жестоки, е имало и на излизане от България в посока Сърбия.
Истории от Димитровград

Осемнайсетгодишно момче от Кандахар, бивш преводач на американската армия, бяга от талибаните, които го заплашват със смърт заради работата му. Посъветван от каналджиите, че маршрутът през България е по-безопасен от този през Егейско море, Гърция и Македония, момчето плаща 1800 евро, за да премине през страната ни. Но колата, в която бежанците се возят, е спряна от полицията и единствената дума, която той разбира, е "депортация." Срещу подкуп от 400 евро афганистанецът е пуснат да продължи пътя си.
Група от около 40 бежанци от Афганистан пресичат българската граница в средата на октомври. Спрени са от шестима български полицаи, които насъскват кучетата си срещу тях и стрелят с оръжията си. Седемнайсет души се обръщат и побягват обратно към Турция, а останалите са хванати - един от тях след като получава рана в крака. От първата група се отделят седем малолетни бежанци, които преминават през България като се крият в горите, за да не бъдат хванати.
Подобни са историите на няколко кюрдски семейства от Кобане и Северна Сирия, както и тези на млади сирийци от Алепо (Халеб). Неколцина твърдят, че са били пребивани от полицията, когато са отказали подкуп. Други пък разказват за ужасните условия в лагера в Бусманци, където често са оставали без храна и вода за по няколко дни, докато чакат започването на процедура. Като цяло обаче повечето истории за насилие са на афганистанци. Все повече от тях се опитват да направят трудния преход към Европа заради надигането на талибаните в страната, но отношението към тях остава много по-лошо от това към бегълците от Сирия - България отклонява почти 100% от молбите за закрила, постъпили от афганистанци. Именно афганистанец стана първата бежанска жертва в страната, застрелян от граничен полицай край Средец.
От Белград призовават за официално разследване
От БЦЧП приканват българските власти да проведат независими разследвания на оплакванията на бежанците, както и омбудсманът да заеме публична позиция по казуса. "Българските власти трябва да порицаят публично предполагаемите случаи на лошо отношение към търсещите закрила", препоръчват още от белградската организация.
Ситуацията по "балканския маршрут" на бежанците става все по-сложна и тепърва ще се влошава с идването на лошото време и зимата. Всеки ден около 7 хил. души пресичат границата на Македония и около 9 хил. - тази на Сърбия. Все повече стават бежанците, пристигнали със семействата си, твърдят в свой доклад от сръбския офис на ВКБООН. Страните от Западните Балкани засега се справят със ситуацията без особени проблеми, но разполагат с изключително ограничени ресурси - местата в лагерите не стигат, а условията в тях не са адекватни на нуждите.
Стрелба в краката на бежанци, искане на подкупи и заплахи за депортация. Бой с палки и нападения с кучета по българо-турската граница. Това са само част от историите, които са описани в доклад (целият може да се намери тук) на Белградския ценър за човешки права (БЦЧП), поръчан от клона на британската благотворителна организация Oxfam за Югоизточна Европа. Докладът се базира на интервюта с около 20 групи бежанци, или общо 110 души, проведени в крайграничния сръбски град Димитровград.

26 коментара
Дано всичко в дописката е вярно!
Публикувано през m.capital.bg
Откога нелегалните имигранти ит Афганистан станаха бежанци?
Там нали е демокраризирано?
Откога сърбите станаха такива правозащитници? След Сребреница или?
Публикувано през m.capital.bg
Правилно отношение на българските граничари към въпросните нарушители на държавната граница. Така поне потенциалните пришълци ще помислят два, че и три пъти дали си заслужава да прекосяват нелегално чужда граница. Да припомня ако някой е забравил - преди 1989 г . - на незаконно пресичащ държавната граница на България се е стреляло без предупреждение или първо се е стреляло, а след това - предупреждение. Така че въпросните нарушители през 2015 г. са третирани значително по-човешки от българските граничари. Нашите граничари пазят граница и си вършат работата добре. Сръбските "правозащитници" да си гледат в тяхната локва, а изметта, дето пристига от Близкия Изток - да я посрещат с погачи и метани в Берлин, не на Кулата.
И аз ако бях мюсюлмански джихадист, щях да лъжа нагло така чак до Холандия..
А че полицаите правят пачка, докато протестират за 20 запл... БХК да го до-ка-же, а не да ни облъчва тинтири-минтири.
Вие какво очаквате?! Да ги посрещат с хляб и рози. Те са нарушители. Не минават през пунктовете, а нелегално, през огради и тн. Още повече сме външна граница на Европейския съюз. Всеки неправомерно преминал границата да си носи последствията! Ще ни изкарат виновни че си пазим границите. Нямам думи.
Всички предходни коментиращи са идиоти. Дано да се затрием като нация и народ, за нас няма надежда.
До коментар [#7] от "UK graduate":
Защо да сме идиоти,защото останахме в БГ или защото не сме в Ок обединено кралство. Когато нарушаваш закона те наказват.
1. Влиза ли в правата им да влизат в чужда страна където и както си поискат?
2. Или трябва да влизат през определените гранични пунктове и веднага да подават документи за защита?
Ако е първото, тогава правата им са нарушени. Същото право би трябвало да има всеки един човек - право да си влиза в която си иска страна и откъдето си иска.
Ако е второто, тогава те са нарушители и възпирането им е оправдано. Следва да бъдат насочвани към граничните пунктове.
Някак си не ми се струва нормално който си пожелае да има право да си влезе където си пожелае и както си пожелае.