Виола по пътя на бежанците
Историята на един от хилядите доброволци, които помагат на новопристигналите мигранти в Европа


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
През лятото лагерът в квартал "Военна рампа" в София бе изпълнен с глъчката на десетки деца, които играеха на футбол на двора пред бившето училище. Друга, не по-малка група деца, се бе събрала при доброволците от Проект "Бежанци" и срамежливо изчакваше да стане време за редовните им занимания по английски език. Но най-силно впечатление оставя млада руса жена, която, изглежда, се радва на вниманието на група пет-шест момичета, с които успяват да си говорят на език, който само те си разбират и тичат около нея. На въпрос дали и тя е от екипа на Проект "Бежанци", координаторката отговаря: "О, не тя е доброволец. Прибира се от остров Лесбос и минава от тук. Помоли ни да дойде с нас, защото се интересуваше какво се случва в българските лагери".
Не всеки, които преминава транзитно през България за няколко дни, би избрал бежанските лагери като първата си туристическа дестинация. Но и Виола Тернениова от Словакия трудно може да бъде описана като обикновен турист. Когато се запознаваме с нея в началото на август, тя се връща от първото си доброволческо пътуване до Гърция, където помага на пристигащите бежанци, първо в Атина, а после и на остров Лесбос. До следващата ни среща по пътя за бежанския лагер в Димитровград (Цариброд), Сърбия, през януари, са минали само четири месеца, но тя вече е обиколила почти всяка гореща точка от бежанската криза в Европа. От сръбско-унгарската граница, когато "Балканският маршрут" все още бе неутъпкан, през сърбо-хърватската граница и лагера край Славонски брод, когато Унгария спира достъпа до територията си през октомври, чак до виенската гара, когато започват да пристигат първите "влакове на надеждата" от Будапеща - Виола е била навсякъде. И е научила достатъчно важни уроци за бежанците и живота им на пътя, както и за хората и организациите, които им помагат.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Явно Виола твърде много се е подвизавала в Австрия, което и е попречило да чуе и да осмисли онези български поговорки, които си предаваме от баща на син, от урва на урва и от век на век. Сред тях са: "Направи добро, да изядеш лайно", "Не го ли сложнеш на ближнио, после он че го сложне на тебе", "За какво са ми парите, ако е трябвало да ги изкарам с работа?" и т.н.
Обаче, по-една, или друга причина, бежанците не отиват в Словакия, ако в родината и се бяха изсипали милион мюслита, можеше да има различен поглед в\у кризата. Въобще не разбирам хората, които смятат, че само обикаляйки света може да помагат, разбирам държавата им да е цъфнала, да няма нуждаещи се, ама обикновено не е. Първо се грижиш за собствения си дом, после може и за този на съседа.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.