
Флотът на САЩ обмисля разполагане на повече разрушители в Европа
С 50% може да нарасне броят на бойните кораби, които са част от американския противоракетен щит на Стария континент
Научавайте всичко най-важно. Обобщение на случващото се и последствията от него за хората, бизнеса, икономиката и политиката.
Едва ли сте пропуснали тревожните новини за нарастващото напрежение по границата между Русия и Югоизточна Украйна покрай струпването на десетки хиляди руски военнослужещи във въпросния дестабилизиран от няколко години регион. По този повод САЩ първоначално планираха да изпратят в Черно море, но в края на миналата седмица се отказаха в името на деескалацията, два свои големи бойни кораба - разрушителите USS Roosevelt и USS Donald Cook. Въпросните плавателни съдове са част от базирания в Европа Шести американски флот и по-специално от специфична военноморска група, наречена Forward Deployed Naval Force-Europe (FDNF-E). Тя е разположена в испанския град Рота, а нейната задача е по-особена и критично важна за отбраната на Стария континент - нейните разрушители (или "ескадрени миноносци" според руската терминология) са част от американския противоракетен щит AEGIS. Или казано по-просто - задачата им е да прихващат и унищожават балистични ракети, изстреляни срещу цели в Европа. Въпросните кораби редовно патрулират в Средиземно, Балтийско и Черно море, като регулярно посещават и български пристанища.
В недалечно бъдеще базираните в Рота бойни кораби вероятно ще получат подкрепления и броят им ще нарасне с 50 на сто - от четири на шест. Това става още по-вероятно в контекста на настоящата все по-нестабилна ситуация по границата с Украйна. Европейското командване на американската армия настоява за нещо подобно от години и по всичко личи, че има голяма вероятност искането да бъде удовлетворено. Молбата за още два противоракетни разрушителя вече е обсъждана преди няколко месеца в комисията по въоръжените сили към Сената на САЩ и се ползва с подкрепата на висши негови членове като Джим Инхоф и Роджър Уикър. Въпросните сенатори са от републиканската партия, но в контекста на още по-острите взаимоотношения между декократите и Кремъл, инициативата най-вероятно ще получи двупартийна подкрепа. В изслушването по темата са участвали и ръководителят на щаба по операциите на американския флот адмирал Майкъл Гилдей, както и тогавашният изпълняващ длъжността секретар по военноморските сили Томас Молди. "Подкрепяме изпращането на два ракетни разрушителя в Испания. В момента се координираме съвместно с европейското командване на САЩ. Те работят по стратегическото им разпределение в потенциалния театър на бойни действия. Когато това бъде завършено, ще уведомим Конгреса", е коментирал адмирал Гилдей пред сенаторите.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
До коментар [#] от "":
Само не разбрах какво те притеснява, че корабите ще нападнат България, че системата AEGIS ще прихване нашите ракети или че поляци и румънци ще стрелят с ракети по нас?
Мдам, ако не е американската армия ще говорим на руски до Португалия. Оня лудия в Москва не може да го бориш с директиви.
Честито 112-то място, Капитал!
В изтрития #1 писах, че Капитал (и въпросният автор) просто пише неистини - и за отказа на американските разрушители да влязат в Черно, защото на тяхна място влизат британски, и за това, че AEGIS, за да не попадне в нарушение на тогавашните постановки на договора за ракетите с малък и среден обхват, ни беше представяна като защита от ирански и севернокорейски МБР.
Капитал не понася опониране.
Е: 112-то място. Засега.
Догодина - по-надолу.
До коментар [#] от "":
Добре дошъл сте и сте свободен да коментирате по всякакъв начин текстовете, които публикуваме, да споделяте вашата гледна точка и да водите дискусия по съответната тема с останалите потребители.
Това обаче не означава, че не трябва да се съобразявате с правилата за писане във форума. Всякакви личностни квалификации, "обидни описания на физически, интелектуални или морални качества на конкретни личности, вкл. към други участници във форума" и автори на "Капитал" не се толерират и съответните коментари биват изтривани.
(Вие също сте се възползвали от опцията за докладване на обидни коментари, насочени към вас, така че най-вероятно сте запознати с правилата на форумите на Икономедиа)
Може да си ги припомните тук: https://www.economedia.bg/forum.php
Надявайки се, че занапред ще се въздържате от отправянето на личностни квалификации към нашите автори, ви желаем приятно коментиране във форума на "Капитал"
Уважаеми Капитал,
Благодаря за вниманието.
Всъщност отдавна се глася да призная, че винаги съм оценявал дебелите ви нерви и особения си статус.
Чета Капитал от първия му брой и до някое време хранех наивната надежда, че се е появило нещо, обръщащо представите и наричащо нещата с истинските им имена. Уви, стана като със СДС...
Продължавам да вярвам, че всеки - дори редакционните ви автори - носи отговорност (пред съвестта си преди всичко) за изложените в текстовете си манипулации с фактите и пропагандните оперети.
А дали метафората ми, че Момчил чука токове пред Козяк е обидна? Да, за мен би била обидна. Затова и се старая да не чукам токове никому. Да, иска усилия, но не е непостижимо - въпрос на характер, възпитание, култура, среда, образование, наследственост.
И извън темата: мисля, че и вие го знаете, но авторите ви са слаби. Поне на фона на тези, които всеки с ниво може да чета - и като информираност, и като способност да поднесат теза. И при положение, че с удоволствие чета брилянтни анализи, защо споря тук с текстове на ниво преразказ по картинка? Заради вредата, която нанася на общественото съзнание повтарянето на неистини. Гьобелс е жив по страниците ви.
Капитал ме спечели преди почти 20 г. не толкова с текстовете си, колкото с невероятно интелигентните и смислени коментари във форума и дискусиите. На такива брилянтни експертизи и филигранни изкази не бях попадал никъде дотогава. Те ми дадоха увереността да започна да пиша във форума. Уви, никой от онези, които четях с интерес, вече го няма тук.
А капиталът на Капитал бе кръгът от съмишленици.
Разгонихте ги.
И моето времето тук изтича. Нямам среда.
Така че: имайте търпение още малко.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.