©  Reuters

Флотът на САЩ обмисля разполагане на повече разрушители в Европа

С 50% може да нарасне броят на бойните кораби, които са част от американския противоракетен щит на Стария континент

   ©  Reuters
Бюлетин Войната в Украйна Войната в Украйна

Научавайте всичко най-важно. Обобщение на случващото се и последствията от него за хората, бизнеса, икономиката и политиката.

Едва ли сте пропуснали тревожните новини за нарастващото напрежение по границата между Русия и Югоизточна Украйна покрай струпването на десетки хиляди руски военнослужещи във въпросния дестабилизиран от няколко години регион. По този повод САЩ първоначално планираха да изпратят в Черно море, но в края на миналата седмица се отказаха в името на деескалацията, два свои големи бойни кораба - разрушителите USS Roosevelt и USS Donald Cook. Въпросните плавателни съдове са част от базирания в Европа Шести американски флот и по-специално от специфична военноморска група, наречена Forward Deployed Naval Force-Europe (FDNF-E). Тя е разположена в испанския град Рота, а нейната задача е по-особена и критично важна за отбраната на Стария континент - нейните разрушители (или "ескадрени миноносци" според руската терминология) са част от американския противоракетен щит AEGIS. Или казано по-просто - задачата им е да прихващат и унищожават балистични ракети, изстреляни срещу цели в Европа. Въпросните кораби редовно патрулират в Средиземно, Балтийско и Черно море, като регулярно посещават и български пристанища.

В недалечно бъдеще базираните в Рота бойни кораби вероятно ще получат подкрепления и броят им ще нарасне с 50 на сто - от четири на шест. Това става още по-вероятно в контекста на настоящата все по-нестабилна ситуация по границата с Украйна. Европейското командване на американската армия настоява за нещо подобно от години и по всичко личи, че има голяма вероятност искането да бъде удовлетворено. Молбата за още два противоракетни разрушителя вече е обсъждана преди няколко месеца в комисията по въоръжените сили към Сената на САЩ и се ползва с подкрепата на висши негови членове като Джим Инхоф и Роджър Уикър. Въпросните сенатори са от републиканската партия, но в контекста на още по-острите взаимоотношения между декократите и Кремъл, инициативата най-вероятно ще получи двупартийна подкрепа. В изслушването по темата са участвали и ръководителят на щаба по операциите на американския флот адмирал Майкъл Гилдей, както и тогавашният изпълняващ длъжността секретар по военноморските сили Томас Молди. "Подкрепяме изпращането на два ракетни разрушителя в Испания. В момента се координираме съвместно с европейското командване на САЩ. Те работят по стратегическото им разпределение в потенциалния театър на бойни действия. Когато това бъде завършено, ще уведомим Конгреса", е коментирал адмирал Гилдей пред сенаторите.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
6 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 2
    ywu53306982 avatar :-|
    ywu53306982

    До коментар [#] от "":

    Само не разбрах какво те притеснява, че корабите ще нападнат България, че системата AEGIS ще прихване нашите ракети или че поляци и румънци ще стрелят с ракети по нас?

    Нередност?
  • 3
    mrpetrov avatar :-|
    mrpetrov
    • + 1

    Мдам, ако не е американската армия ще говорим на руски до Португалия. Оня лудия в Москва не може да го бориш с директиви.

    Нередност?
  • 4
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 1

    Честито 112-то място, Капитал!

    В изтрития #1 писах, че Капитал (и въпросният автор) просто пише неистини - и за отказа на американските разрушители да влязат в Черно, защото на тяхна място влизат британски, и за това, че AEGIS, за да не попадне в нарушение на тогавашните постановки на договора за ракетите с малък и среден обхват, ни беше представяна като защита от ирански и севернокорейски МБР.

    Капитал не понася опониране.
    Е: 112-то място. Засега.
    Догодина - по-надолу.

    Нередност?
  • 5
    capital avatar :-|
    capital
    • + 1

    До коментар [#] от "":

    Добре дошъл сте и сте свободен да коментирате по всякакъв начин текстовете, които публикуваме, да споделяте вашата гледна точка и да водите дискусия по съответната тема с останалите потребители.

    Това обаче не означава, че не трябва да се съобразявате с правилата за писане във форума. Всякакви личностни квалификации, "обидни описания на физически, интелектуални или морални качества на конкретни личности, вкл. към други участници във форума" и автори на "Капитал" не се толерират и съответните коментари биват изтривани.

    (Вие също сте се възползвали от опцията за докладване на обидни коментари, насочени към вас, така че най-вероятно сте запознати с правилата на форумите на Икономедиа)

    Може да си ги припомните тук: https://www.economedia.bg/forum.php

    Надявайки се, че занапред ще се въздържате от отправянето на личностни квалификации към нашите автори, ви желаем приятно коментиране във форума на "Капитал"

    Нередност?
  • 6
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 1

    Уважаеми Капитал,
    Благодаря за вниманието.

    Всъщност отдавна се глася да призная, че винаги съм оценявал дебелите ви нерви и особения си статус.
    Чета Капитал от първия му брой и до някое време хранех наивната надежда, че се е появило нещо, обръщащо представите и наричащо нещата с истинските им имена. Уви, стана като със СДС...

    Продължавам да вярвам, че всеки - дори редакционните ви автори - носи отговорност (пред съвестта си преди всичко) за изложените в текстовете си манипулации с фактите и пропагандните оперети.

    А дали метафората ми, че Момчил чука токове пред Козяк е обидна? Да, за мен би била обидна. Затова и се старая да не чукам токове никому. Да, иска усилия, но не е непостижимо - въпрос на характер, възпитание, култура, среда, образование, наследственост.

    И извън темата: мисля, че и вие го знаете, но авторите ви са слаби. Поне на фона на тези, които всеки с ниво може да чета - и като информираност, и като способност да поднесат теза. И при положение, че с удоволствие чета брилянтни анализи, защо споря тук с текстове на ниво преразказ по картинка? Заради вредата, която нанася на общественото съзнание повтарянето на неистини. Гьобелс е жив по страниците ви.

    Капитал ме спечели преди почти 20 г. не толкова с текстовете си, колкото с невероятно интелигентните и смислени коментари във форума и дискусиите. На такива брилянтни експертизи и филигранни изкази не бях попадал никъде дотогава. Те ми дадоха увереността да започна да пиша във форума. Уви, никой от онези, които четях с интерес, вече го няма тук.
    А капиталът на Капитал бе кръгът от съмишленици.
    Разгонихте ги.
    И моето времето тук изтича. Нямам среда.
    Така че: имайте търпение още малко.

    Нередност?
Нов коментар