Какво иска Путин
Скоро ще стане ясно дали дрънкането на оръжие край Украйна е блъф или увертюра към нова руска военна авантюра


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Рискът от нов мащабен военен конфликт в Европа не спира да е реален. Това е изводът след първите два дни от дипломатическите срещи на високо равнище, които се проведоха по повод ескалацията на напрежението по източната граница на Украйна. Тезата беше формулирана в прав текст от иначе крайно дипломатичния генерален секретар на НАТО Йенс Столтенберг в края на миналата седмица. После тя бе препотвърдена от него и в сряда след срещата на съвета "НАТО - Русия", който се събра официално за първи път от близо две години. И изглежда, че опасността от първата сериозна въоръжена ескалация на Стария континент от десетилетия насам продължава да стои на дневен ред.
В момента въоръжените сили на Руската федерация са струпали край Украйна поне 100 хил. свои военнослужещи и бойна техника, а анализаторите на Запад се опасяват, че това може да е подготовка за пълномащабна военна офанзива в края на януари или началото на февруари - обвинения, които Москва категорично отхвърля. Другата теза е, че руският президент Владимир Путин се опитва да блъфира в контекста на внезапно натрупалата се серия от застъпващи се глобални кризи, за да изтъргува със Запада изтегляне от неговата т.нар. близка чужбина - държавите от бившия СССР като минимум или и от бившите съветски сателити от Варшавския договор като програма максимум. След преговорите Столтенберг отново подчерта, че Украйна е само партньорска държава, но не и съюзник, попадащ под защитата на прословутия член 5, който гарантира взаимна защита на държавите в алианса. Така в случай на евентуална инвазия НАТО едва ли ще се намеси пряко, но ще предостави военно-техническа помощ на Киев и ще разположи допълнителни войски по източния си фланг, почти сигурно и в България.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Няколко държави проявят открити апетити за военни действия в последните години: Русия, Турция, Китай. Това изглежда е некоректно, защото тези държави имат вътрешни проблеми и е редно да насочат усилията си там. Да не споменавам, че сме в 21ви век и военни кампании не отговарят на времето и проблемите.
Вместо носене на вода от 9 кладенца, описаното горе може да се резюмира с една кратка драматизация:
САЩ: Епохата на сферите на влияние отмина.
Русия: ОК, тогава ще разположим ракети в Куба.
САЩ: Не може! Там е наша сфера на влияние.
Русия: А Украина е наша сфера на влияние. Махайте се оттам.
САЩ: Епохата на сферите на влияние отмина...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.