САЩ подсилват източния фланг на НАТО без България
Русия пък изпраща поне 30 хил. войници за учение в Беларус


Научавайте всичко най-важно. Обобщение на случващото се и последствията от него за хората, бизнеса, икономиката и политиката.
Ситуацията по източната част на Европа продължава да се нажежава в резултат на военно-политическата криза в отношенията между Русия и Украйна, която скоро би могла да прерасне в открит въоръжен конфликт. Президентът на САЩ Джо Байдън подписа вчера заповед за изпращане на нови 2000 американски военнослужещи в Европа, които да бъдат използвани за подсилване на източния фланг на НАТО. Основната част от тях - около 1700 души от 82-ра въздушнопреносима дивизия, ще бъдат разположени в Полша. Формирование от около 1000 души, въоръжени с бронирани бойни машини Stryker, ще бъдат пребазирани от Вилсек, Германия, в съседна Румъния. Готовност да изпрати свои войски в Румъния заяви и Франция, чийто военен министър пристигна на официално посещение в Букурещ. Освен тези сили САЩ поддържат още 8500 свои военнослужещи в максимална степен на бойна готовност за евентуално изпращане в Европа, в случай че ситуацията по източния фланг продължи да се влошава. Също така Вашингтон в момента е разположил в Адриатическо море военноморската група на самолетоносача "Хари Труман", който носи на борда си около 90 изтребителя F/A-18 Super Hornet. Оттам бойните самолети могат да достигнат за около час почти всяка точка по югоизточния фланг на НАТО.
Разполагането на настоящите подкрепления цели да се изпрати "силен сигнал към Путин и, честно казано, към целия свят, че НАТО има значение за САЩ и за нашите съюзници", коментира по този повод говорителят на Пентагона Джон Кърби. "Знаем, че Путин е настръхнал заради НАТО. Той не крие това. Ние ясно дадохме да се разбере, че ще бъдем готови да защитим нашите съюзници в НАТО, ако се наложи. Надяваме се да не се наложи", добави той. От Пентагона уточняват, че подкрепленията ще бъдат изпратени в държавите членки, които се чувстват заплашени от Русия, и няма планове да бъдат използвани за военни действия в Украйна, в случай че се стигне до нахлуване в страната. Разполагането на американски сили е "разрушителна стъпка, която увеличава военното напрежение и намалява възможностите за намиране на политическо решение", коментира по този повод руският зам. външен министър Александър Грушко през агенция "Интерфакс".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
България е в НАТО, но само на хартия.
Честно казано, Румъния е в по-рискова ситуация, като се има предвид границата с Молдова и усложненията, които могат да произтичат от това.
Но след дислоцирането на войски в Полша и Румъния, тактиката на "снишаване, снишаване" става очебийна. Какво щеще да навреди на България ако приемем още 200 войници?
Според руските тролове разполагането на войници на територията на България ни прави мишена. Агресорите къде нападат според вас, където има много войници и съпротивителни сили или където има малко войници и съпротивителни сили?
Дано не ни се налага да проверим. "Братушките" вече са нападали два пъти армията ни, без да броим принудителната абдикация на Александър Батенберг.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.