Вносът на чужди работници: Трудна работа
Липсата на персонал е проблем №1 за фирмите, а процедурите за наемане на служители от други страни са дълги и тромави


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- Липсата на персонал е проблем №1 за фирмите, а процедурите за внос на работници са дълги и тромави.
- Държавата подготвя промени в Закона за чужденците, но очакваният от тях ефект е спорен.
- Всичко това спъва развитието на бизнеса и дава предимство на други страни от Източна Европа.

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
Всичко може да се опросто маскимално ако се допуснат без ограничения граждани на съседни държави (Македония, Сърбия), както и на по-богати държави извън ЕС (САЩ, Канада, Япония и др. страни-членки на ОИСР). Парадоксалното е, че за да наемеш американец трябва да минеш през адски тежка процедура, която отнема месеци. А е пределно ясно, че няма никакъв риск от дъмпинг на пазара на труда от гражданите на тези страни понеже те са така или иначе доста по-богати от нас.
Втора група страни са тези от които има риск от дъмпинг като Украина, Молдова, Грузия, Армения и др. Там също може да се стигне да много просто решение - те да могат да работят без каквито и да е ограничения на заплата, която е поне 50% над средната (т.е. около 2000 лв в момента). Така дъмпинг също няма да има.
С тези две решения може да се избегне 90% от бумащината като:
- хем се осигури голям поток от квалифицирани кадри
- хем се избягва дъмпинг на пазара на труда
Няма никакъв шанс да бъдат наети квалифицирани работници от Украина, Молдова, Грузия и Армения и лицето Васил Велев /подотчетен на Маджо и компания/ много добре знае това. Най-малкото покрай опита си да прави комбинации с хора от тези страни за ХЕС Ямбол. Предлаганите заплати в България са далеч от това, което прадлагат съвсем легално в Централна Европа.
Група тарикати от няколко месеца зарибяват основно големи компании, в това число и с чуждестранни собственици, за внос на квалифицирани работници от Киргизстан, Узбекистан и Таджикистан. Само че при тестовете на място в тези страни се оказва, че понятието "квалифицирани" е силно пожелателно за събраните желаещи за гурбет в България. Тарикатите все още изкарват по някоя пара, обещавайки повишане на квалификацията на място /фирмата от България плаща кандидатите да се доквалифицират до минималното изисквано в България ниво в своята страна за период от минимум месец/. Жалка история.
И нещо не до там свързано с темата - илюстративната снимка не отразява проблема в статията - снимката е от "Идеал Стандарт Видима" и там, определено, нямат желание да пригласят на лицето Васил Велев. Не че в борда им няма кухи лейки /една нереализирана учителка по английски, например/, но, все още доброто наследство от Васил Кънев и Красимир Копчев ги предпазва от глупости.
Капитал, ако бях на мястото на шефовете на "Идеал Стандарт Видима" щях да ви съдя за уронване на престижа на фирмата заради публикуването на тази снимка с тази статия.
да разбирам ли че бизнеса няма никакво намерение да направим една очевидна мярка - вдигането на заплащането в българия? това теоретично ще задържи хората тук, а току-виж накарало и някои от изтеклия квалифициран персонал да се върнат. но иначе устата на целокупното население срещу миграцията и затриващата се нация е голяма. да не говорим за една още по-дългосрочна политика, която иска усилие от всички страни - образованието. но не. ние ще си внасяме евтини работници, сакън да не се повдигне стандарта на хората или да не си напрягаме мозъка. толкоз му е акъла на горкия бгълагарски бизнес
До коментар [#2] от "ivangabrovo":
Чуждите кадри вече са у нас. В ФБ има група "Чужденци в София", която има над 25 хил члена. Половината са българи, но другата половина не са.
В София през цялото време се чува чужда реч. Сред работещите има и много руско-говорящи. Съседката ни в София е такава, както и приятелят и. Инструкторката по йога на моята приятелка е също руско-говоряща. В частната ясла на сина ни една от "лелките" също говори с руски акцент. В Софийската ИКЕА също съм виждал служители с руски акцент. По морето има маса руско-говорящи служители (повечето са от Украина или Молдова).
А по кол центровете е пълно с всякакви други чужденци - основно източно-европейци, но вече и доста южно-европейци (испанци, италианци),
В страните от ЕС има достатъчно работници - да ги наемат. Ако не могат да им плащат подобаващо за да ги привлекат, то значи проблемът е в самите тях - некадърност, неправилен бизнес модел, нежелание за развитие, иновации, роботизация и пр.
Наемането на евтина работна ръка от още по-бедни страни не решава проблемите на икономиката и конкурентоспособността ѝ, само ги замита под килима.
До коментар [#5] от "Николов":
Написаното от мене се отнася за квалифицирани работници за индустриално производство.
И нещо встрани от темата, но с повод Вашия коментар - децата ни ги раждат съпругите ни. Приятелите /мъже и жени/ са в друга категория.
До коментар [#7] от "ivangabrovo":
Е думата сигурно би била "партньор" но в днешно време това звучи многозначително.
Иначе сигурно сте наясно, че бракът не е задължително условие една двойка да има деца.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.