Професия: Авиоинженер
За професията разказва Стефан Христозов, специалист в областта на безпилотните системи
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
През последните години преди пандемията авиационният сектор изглеждаше така. Според анализите на International Air Transport Association (IATA) броят на самолетите в световен мащаб се очакваше да се увеличава с 3.4% на година заради нарастващото търсене на авиационни услуги и обновяването на самолетите. В Европа от 5 млн. през 1988 полетите скочиха на 11 млн. през 2018 г., а очакванията на Eurocontrol за 2040 г. бяха за 16.2 млн. на година. Пазарът на ремонтите и поддръжката пък се очакваше да расте с 4.1% на година, като прогнозата беше, че към 2025 г. той ще възлиза на 96 млрд. долара.
Европа пък се изправи пред сериозния проблем как ще се справи с управлението на въздушното пространство, към което ще трябва да се приобщят и дроновете, които ще станат сериозна част от въздушното движение.
Пандемията удари сериозно сектора на авиацията и забави процесите, но трендът по всяка вероятност ще се възстанови в следващите години и нуждата от авиоинженери и специалисти по трафика на безпилотните системи ще е повсеместна.
Визитка
Стефан Христозов е дипломиран авиоинженер. Завършил "Авиационна техника и технологии" в Техническия университет. Няколко години работи в ремонтната база на Lufthansa Technik. Докторант е по безпилотни системи от Института по роботика на БАН. Занимава се усилено с дронове в последните няколко години. Има една година стаж в ГД "Гражданска въздухоплавателна администрация", където работи по регламентирането и интегрирането на дроновете във въздушното ни пространство. Създател е на блога "Безпилотни системи България" https://www.unmannedsystems.bg/, който има за цел да разпространява по-интересните новини от света на дроновете и да организира и обучения. Христозов работи и по създаването на strat-up, който да изгради система за управление на трафика на дронове.Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Доста точно е предадена информацията за качеството на образованието в ТУ София.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.