Професия: Интериорен дизайнер
За професията разказва Румяна Стоянова, собственик на RS design studio
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Интериорният дизайнер изработва идейния проект и следи за изпълнението му до окончателния вид на помещението или сградата. За целта той си партнира със строители, архитекти, инженери, производители и търговци на бои, подови настилки, облицовки, мебели, осветителни тела, текстил и на ред други предмети и детайли, определящи уюта и уникалността на пространството.
От гарсониерата, която трябва да "прекрои" поне в двустайно жилище, до механизмите в кухненските шкафчета, от повдигащата се маса във всекидневната до плочките в банята и цвета на завесите - за всичко това (може да) се грижи интериорният дизайнер. Експертите в бранша казват, че за да бъдеш добър в тази работа, не е достатъчно само да имаш усет към цветове и да познаваш стиловете за обзавеждане.
Професията изисква много познания - по математика, геометрия, физика, ергономия, планиране, изкуство... Нужни са и специфични знания - например по моделиране и формообразуване и как цветовете въздействат върху емоцията и пространството.
Интериорният дизайнер трябва да е на "ти" и със специализирани софтуерни програми и инструменти (AutoCad, 3ds MAX), с чиято помощ представя идеите си чрез чертежи и реалистични 3D визуализации.
Много е важно също интериорният дизайнер да има добри комуникативни умения. Освен това трябва да бъде и добър психолог, за да успее да "разгадае" нагласите и очакванията на възложителя за това как иска да изглежда неговият дом или офис, дори когато не може да формулира съвсем конкретно исканията си. Интериорният дизайнер трябва да е наясно с навиците, интересите и дори мечтите на клиента, за да му предложи най-подходящите решения, при това без да налага мнението си.
В крайна сметка интериорът трябва да съчетае претенциите на този, който "поръчва музиката", и възможностите на неговия портфейл, но в същото време и да носи индивидуалния професионален почерк на добрия дизайнер. Задачата не е лесна, затова, казват, добрите интериорни дизайнери се учат и усъвършенстват цял живот.
Визитка
Румяна Стоянова е завършила "Инженерен дизайн" в Лесотехническия университет в София. Работила е като мебелен проектант, продавач-консултант в мебелна компания, управител на дизайнерско студио. През 2018 г. създава собствена дизайнерска компания - RS design studio. Има множество допълнителни квалификации за работа със специализирани софтуерни продукти.Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
http://www.interiordesigner.bg
Преди да овладее програмите за проектиране един добър интериорен дизайнер трябва да научи какво значи хармония и баланс, да познава материалите и изискванията за безопасност, да придобие познания за правилата и изискванията проектиране и т.н. ... Другото е декорация.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.