Сумираното работно време скара синдикати и работодатели
КНСБ и КТ "Подкрепа" заплашват да сезират международни институции със спорни промени в Кодекса на труда, в сила от 1 януари т.г.


Научавайте най-важното от правния свят и съдебната система всяка седмица на мейла си
Сумираното работно време отдавна е тема на сериозни разногласия между синдикати и работодатели най-вече заради неефективния държавен контрол върху злоупотребите с този режим от страна на работодателите. През последната година спорът се изостри покрай прокараните от предишното правителство промени в Кодекса на труда (КТ), с които от 1 януари т.г. бяха въведени нови правила за сумирано изчисляване на работното време (СИРВ). А наскоро синдикатите от КНСБ и КТ "Подкрепа" обявиха в съвместна позиция, че се подготвят да сезират Международната организация на труда (МОТ) и Европейската комисия (ЕК) за въвеждането на новите правила за СИРВ, с които според тях се нарушава европейското право и се създава риск за правата на работещите в този режим. Двете организации заявиха, че са готови да търсят подкрепа от Международната конфедерация на свободните профсъюзи за "случващото се в България".
Конкретният повод за тази реакция са последните промени в КТ, но още през продължителния период на тяхното обсъждане през миналата година те породиха силно напрежение между Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) и синдикатите. Ябълката на раздора е въведената възможност с колективни трудови договори (КТД) по браншове и отрасли да се договаря по-дълъг референтен период от 12 месеца при сумираното изчисляване на работното време, което според синдикатите увеличава възможностите за заобикаляне на ограниченията за полагане на извънреден труд.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Масово се нарушава от работодателите,общо взето е измислено за да може работника да е на разположение на работодателя по всяко време без оглед на личното му време.И нарушенията са и в западните компании,не само в по-малките български фирми.
Истинате е, че единственото решение на този проблем е конкуренцията на трудовия пазар.
Едва ли в София някой работодател може да си го позволи, защото напускаш и след седмица намираш нова работа. Всичко е въпрос на баланс в интересите - един сервитьор например ще полага извънреден труд без протести, защото му носи повече бакшиши.
В малките градове обаче често си под принуда. Ако не работиш в определен завод, вероятно не работиш никъде. Всички в общината вероятно са подчинени на интересите на този завод, защото ако затвори става още по-лошо за всички.
Държавата трябва да положи извънредни усилия, за да привлече повече инвеститори по малките градове. Не само заради цитирания проблем, а и заради цялата демографска ситуация.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.