Ще се задържи ли дефицитът на работна ръка в богатия свят
Отговорът се крие в това дали напусналите могат да бъдат примамени обратно
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Последният доклад за заетостта в САЩ беше едновременно окуражаващ и отрезвяващ. Най-голямата световна икономика е добавила 943 хил. нови работни места през юли. Това е най-добрата стойност от почти година - но дори с това темпо заетостта няма да достигне предкризисното си ниво до началото на 2022 г., шест месеца след възстановяването на производството. На заетостта и в останалия развит свят вероятно ще ѝ отнеме време да се върне към високите си нива отпреди пандемията. Търсенето на работна ръка все още е по-ниско отпреди COVID-19 и по-важното - хората се оттеглиха от света на работата.
Преди пандемията богатите страни се радваха на бум на пазара на труда. През 2019 г. по-голям дял от хората над 15-годишна възраст са били част от работната сила, т.е. или заети, или търсещи работа, отколкото в който и да било момент от 1990 г. насам, въпреки бързо застаряващите населения на страните. Нивото на заетите в трудоспособна възраст (делът на хората между 16 и 64 години, които работят) беше рекордно висок в повече от половината развити страни.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
-Кви сте вие тука веее?
-Ние сме седемте жужета!
-Ами що сте трима?
-Нема ора, батеее....
Да идват роботите ...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.