Новата синя карта на ЕС
Съюзът реформира системата за привличане на талант отвън. Колко полезно ще е това за България?


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Една дълго чакана реформа на пазара на труда е почти готова. След преговори, продължили повече от пет години, през месец май тази година Съветът на ЕС начело с португалското председателство и Европейският парламент най-накрая постигнаха съгласие за изменение на директивата от 2009 г. за синята карта. По време на пленарната сесия в Страсбург миналата седмица евродепутатите официално дадоха съгласието си за мащабни промени в общоевропейската схема за наемане на висококвалифицирани кадри от трети страни.
Променят се както изискванията за заплащането, така и срокът на картата, както и основната пречка - доказване на дипломи и че няма такива свободни служители в съюза. Намаляват се административните тежести и срокове при кандидатстване и издаване и се увеличат правата на работниците.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Супер така се прави ,вижте Германия и САЩ те просперират а бюрократите затъват време е да тръгнем и попълним вакантните места с квалифицирани кадри
Бюрокрацията не е единствения проблем. Заплатите тук са достатъчно високи, за да привличаме кадри от чужбина, дори от някои европейски страни.
Въпросът е, че този интерес трябва първо да се генерира. Как пристигаха виетнамци на времето? Трябва си целенасочена политика и от държава, и от частни компании, за рекламирането на България като дестинация за работа.
Радващо е, че статията все още не е породила дежурните все по-грешни клишета как никой не ще да идва тук, защото сме били едва ли не по-зле от Централна Африка.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход