Новият брой:
Образованието: Лунната мисия на България

Психичното и физическото здраве на служителите са новият приоритет на компаниите

Събитието "Психичното здраве на работното място" събра на едно онлайн място мнения, наблюдения и съвети на експерти

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

През последната година и половина целият свят бе подложен на истински стрес тест. През март 2020 г. хиляди хора трябваше да започнат да работят от вкъщи заради пандемията, а реорганизирането не се понесе леко от всички, което е напълно нормално. В началото властите бяха объркани и действаха хаотично, което бе предпоставка за повече притеснения в обществото. Не може да не се спомене и фактът, че коронавирусът сам по себе си бе истински кошмар за някои. Всички тези фактори надигнаха истинско цунами от психически травми, отклонения, стремглав ръст на неврозите и депресиите. Според данни на СЗО над 300 млн. души страдат от депресия и именно това е причината за самоубийството на близо 130 хил. души в Европа всяка година.

Какво е психичното здраве на служителите в ерата след COVID-19? Какво е значението на изграждането на устойчивост и каква е ролята на мениджъра в този процес? Има ли начини за намаляване на работния стрес, депресията и тревожността? Отговор на тези и други въпроси получиха участниците в уебинара Mental Health in the Workplace, част от предстоящия на 28 октомври форум на "Капитал" и "Кариери" The Future of Work Summit. Темата е много важна, защото експертите са категорични - ако дори един член на екипа ни страда от депресия, то заради това може да се срине целият работен процес. Мениджърите пък са хората, които имат отговорната задача да се грижат за всички и да дават своя принос за здрава и мотивирана работна среда.

Не всички негативни мисли трябва да ни карат да мислим, че имаме депресия. Все пак ние сме човешки същества и е напълно нормално. Депресията означава нещо повече - притеснението е постоянно, изпитва се чувство на тъга, отчаяние, безпомощност. Състоянието често се характеризира и с появата на физически оплаквания. Това обясни главният гост-лектор на уебинара - главният изпълнителен директор на международния Институт за психично здраве на работното място Питър Диас. Прочетете повече за съветите му към лидерите в организациите в интервюто тук.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове