

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Работниците по света се сблъскаха с трудности по време на локдауните през 2020 и 2021. През първата година на пандемията глобалното работно време намаля с 9%. В някои страни безработицата нарасна толкова бързо, че компютрите в системите за социално осигуряване излязоха от строя. Работниците с ниски заплати или с по-ниска квалификация пострадаха най-силно. Някои анализатори се притесняват, че пандемията ще доведе до по-тежък период, в който тези хора ще се борят да намерят работа или ще видят, че задълженията им вече се извършват от роботи.
И все пак има причина да не бъдем толкова песимистично настроени. Пазарите на труда в богатия свят вече надминаха очакванията. В средата на 2020 ОИСР, клуб от предимно богати страни, изчисли, че в случай на втора вълна от инфекции с ковид-19 безработицата в ОИСР ще бъде около 9% в края на 2021 г. Всъщност много държави преживяха три или дори четири вълни на вируса. И все пак данните за безработицата бяха по-добри, а не по-лоши от очакваното (в момента тя е около 6%). Дори страни, които не са известни с бързо възстановяване, като тези в еврозоната отскочиха с добра скорост.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
"Трудът е песен"?!
Защо 2022 г. ще бъде годината на работника?
(ми щото следват години на Al (изкуствения интелект, който ще управлява света и няма да има нужда от работници с или без "потници"?! (ха-ха-ах!!!)
за не КОЙ труда е "песен!", за други е "лесен?", но има и едни за които не е от значение, защо са свикнали всичко да получават сега и веднага без дори да си мръднат пръста и те изобщо и идея си нямат що е това труд и от какво значение той е за човека?!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.