Заплатите са се повишавали с двуцифрен темп през миналата година
Средното работно възнараждение в края на декември достига 1676 лв., показват данните на НСИ


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
През всяко от тримесечията на миналата година средната брутна заплата в страната е растяла с двуцифрени темпове и в края на годината достига 1676 лв. (1300 лв. нетно), показват данните на НСИ. Подобно на кризисната 2020 г. обаче и през изминалата средното възнаграждение в публичния сектор се е увеличавало с по-бърз темп спрямо това в частния сектор. Така в края на четвърто тримесечие то достига 1775 лв., или с 217 лв. над средната заплата на работещите в останалата част на икономиката .
Броят на наетите също се увеличава - с 37.2 хил. спрямо декември 2020 г., и достига 2.27 милиона души. Най-голям ръст на хората на трудов договор има в сектор ИТ и телекомуникации, здравеопазването и туристическия сектор, докато понижение има в търговията и добивната промишленост.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Да, но тази статистика е не реална. При нисък интересът на търсене в свободният пазар освен IT сектора не виждам как се е увеличило приходите. Особенно и при пандемична обстановка. И още с високите цени на енергийни източници. При НСИ има практика да изпращат всеки месец на фирмите месечна анкета за икономическата обстановката. Секторите които покрива не вярвам и не виждам че може да посочат увеличение на заплатите или персонала. Това може да са съществуващи заплати които са минали от сивия към осветеният сектор.
До коментар [#1] от "hold_kjeft":
Нисък е интересът на кой пазар? Безработицата намалява ударно. Износът расте до предпандемични нива. Фирмите си актуализират заплатите спрямо инфлацията.
И за какви анкети говориш изобщо?! Държавата (съответно НСИ) разполага с данните за всеки работник на колко се осигурява. Ако наистина данните не са коректни, заплатите са дори по-високи от представеното. По простата причина че хората в сивия сектор се осигуряват под реалните си доходи.
До коментар [#1] от "hold_kjeft":
Впрочем, форумен експерте, само през 2021 г. минималната заплата скочи с 6.5%. Колко стотин хиляди човека обяви министъра, работещи на минимална заплата? Това са минимум 6.5% увеличение за всеки един от тях.
Какво остава ако са се преквалифицирали както хиляди хора и вместо напр. крупиета (познавам 2-ма преквалифицирани лично), взимат заплати в ИТ сектора. Няколкостотин процента увеличение на заплатата. В този сектор не работят Узбекинстанци все пак. Пак са българи, д'ге в богаташите.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.