Румъния: заплатите летят, производителността - не
Бизнесът се оплаква от висока данъчна тежест, а икономиката расте от потребление и държавни инвестиции


Николета Банила, Букурещ

Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Румъния е увеличила минималната заплата 15 пъти от 2011 г. насам, рязко повиши социалните помощи от този март и планира допълнително да вдигне пенсиите, за да догонят високата инфлация и да се подобри общият стандарт на живот. Данните обаче показват, че Румъния не успява да интегрира тези политики в съгласуван и устойчив план за икономически растеж.
Повишаването на заплатите - средното брутно възнаграждение в страната расте с над 180% за последните 10 години, не е подкрепено от реално увеличение на производителността и не е насочено към конкретни икономически сектори. Вследствие на това Румъния губи конкурентоспособността на страна с евтина работна сила или на добра инвестиционна дестинация, твърдят работодатели и икономисти. А в резултат от тези некоординирани политики икономическият растеж на Румъния до голяма степен се основава на потреблението.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Факт е, че БВП на зает по номинал, разлика Германия срещу Румъния е по-малко от 3 пъти, а по минимални заплати е над 3 пъти. Румънците са ощетени. Още повече, че по реален БВП, производителност е под два пъти. По принцип на такива страни заплатите трябва да изпреварват номиналният БВП, за да се изравни реалният БВП с номиналният.
Ако Украйна влезе в ЕС, ще има БВП на глава колкото сега в Русия, чак след 40 години, БГ за 15 години нарасна двойно по номинал и с 50% по реален БВП, за 3 години преди ЕС растежът беше УДВОЕН И 30% УВЕЛИЧЕН ПО РЕАЛЕН БВП. Дългът и на Гърция и на България нараства след влизане в ЕС, а животновъдството и на двете страни си запазва тенденцията след влизане в ЕС. в гърция е същото каквото е било през 1970те, а в България продължава да пропада, и така и с храните..
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.