Топовните салюти на заралийската културна революция
Местната коалиция на ГЕРБ с патриотите роди странен "възродителен процес", който десет години е чакал благодатна почва


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
От "Бин будак" в "Хиляда чепа", от "Имамка" в "Поповото", "Михов гьол" в "Михов вир", "Ерек дере" в "Сливов дол", "Сан Иванов хендек" в "Сан Иванов трап", "Кьорава ливада" в "Сляпа ливада", "Убий циганин" в "Цигански гробища", "Бейската кория" в "Чорбаджийската гора", "Кара сиврия" в "Острец" - преименуванията, освен че звучат смешно, са и дело на наистина сериозен по обем труд. Мнозина може би биха се запитали дали тази енергия нямаше да е по-полезна, ако общинските съветници я бяха вложили в това например Стара Загора да предложи на всяко дете в региона образование, свързано с най-модерни дигитални умения, програмиране, предприемачество, да организира допълнително образование за възрастни или да се привлекат иновативни бизнеси с висока добавена стойност, за да се намали изтичането на млади хора от региона.
Очевидно коалицията между ГЕРБ и патриотите започва да дава своите плодове на местна почва, след като това предложение за преименуване е било многократно отказвано през годините, когато плетеницата на властта изключваше националистите.
Историята, която се разшумя по националните медии, започва още през 2008 г. Тогава общинският съветник от "Атака" Михаил Михайлов внася предложение в Старозагорския общински съвет за преименуване на местностите с турско-арабски имена на български. "Общо три пъти съм го внасял, сега просто колегите общински съветници успяха да се обединят и узреят за делото на нашите деди за преименуването на местностите. И се надявам в цяла България да го прегърне и довърши" - сподели той пред "Капитал". Михаил Михайлов освен дългогодишен общински съветник е бил и кандидат за кмет на Стара Загора през 2015.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
14 коментара
"Ами ако в Родопите някой местен парламент реши да смени името от Аврамово на Ибрахимов" - пита риторично той. Кой може да им откаже след такъв прецедент?
Ето го и отговора:
указ на Министерския съвет от 1975 г., според който, "всички наименования на местности в България трябва да носят благозвучни български имена".
ДРУГИ ВЪПРОСИ????
До коментар [#1] от "theduloclan":
Ето го и отговора:
"... указ на Министерския съвет от 1975 г., според който, "всички наименования на местности в България трябва да носят благозвучни български имена"."
На вашия отговор имаше отговор в статията, но Вие не четете, само пишете това, което са Ви казали.
https://stzagora.net/2018/06/01/вечният-негативизъ м-прегърна-и-турск/
Гърците смениха българските топоними с техни. И турците смениха българските топоними с техни. А ние да не пипаме чуждите наименования, така ли?! (...)
По въпроса с названията ни е нужно национално единство, а не вечните късогледи спорове “за” или “против”, на които сме големи царе.
Преименуването на топонимите не е въпрос, който може да бъде атакуван с езиковедски задявки от страна на премъдри диванни лингвисти. Не е и въпрос, който може да бъде атакуван от позициите на нечия уязвена носталгия по удобно познатите турцизми.
Преименуването е въпрос на национално съграждане. То създава национален имунитет и национална устойчивост на средата, в която живеем. Преименуването ни връща днес обратно онова, което навремето ни е било насила отнето – собствените имена.
В статията по-горе са цитирани скандални мнения.
Накратко: грантаджиите в контраатака.
Турските топоними били културно наследство!
Цитат от статията: "Милена Колева-Звънчарова от Националната библиотека също смята, че това е сериозен удар по нашето културно наследство, "защото това е културна добавена стойност, която принадлежи на всички нас".
Пази Боже! На кой Господ се кланя тази г-жа?!
Един пък от СУ "Св. Климент Охридски" нарича турскоезичните топоними "безценни културни ценности". Кое бе, драги, ти е безценна културна ценност?! Бююк Тарла, Алчак кория, Кюшкюлю бахча или нещо още по-неразбираемо?
Ето до какво доведе осакатяването на българския дух през всичките тия години.
До коментар [#4] от "Максим Добрев":
Поздравления за матросовската линия, г-н Добрев. И в медиата Ви, и във "публичната" Ви група във Фейсбук. Точно така се бранят решенията на Общински съвет Стара Загора.
Явно залповете на Аврора все още отекват в главите на мнозина... Е, с подобен "патритизъм", България сама ще се затрие. Машалла, Максим, аферим ;)
Забележете колко перфидно в "Капитал" подсичат и компрометират едно легитимно взето решение на един легитимен орган на местното самоуправление в една голяма българска община - Общинския съвет на Стара Загора. За това ли си получават грантовете?
А този момък Даниел Киряков, мениджър комуникации в Американо-българската търговска камара, според профила му във Фейсбук - дали работодателите му, които са дошли в България да развиват търговията между двете страни, биха приветствали острата му намеса против решението на ОбС - Стара Загора?
Търговията си е търговия, политиката си е политика, но българската позиция трябва да се уважава, а не да се правят опити да се ерозира чрез подобни статии като тази.
До коментар [#6] от "Максим Добрев":
Г-н Добрев, имам свободата и правото да коментирам в лично качество, каквото си поискам :) Вероятно и Вие от подобни позиции развивате тезите си под статията, във Фейсбук-групата, в Бирхалето.
А бихте ли забелязали как матросовски се впускате да громите в. Капитал за статия, която не Ви е угодна? Или може би решението на ОбС е поредна сделка в полза на популистко-псевдо-патриотските съветници?
Драги Даниеле, в текста по-горе гърмят топовни салюти и се развърта революционна лексика, финансирана с пари на американска фондация. Нищо ново под Слънцето. Бактън от революции, с извинение за турцизма.
Толкова гръмки заглавия като нищо могат да причинят поредното разместване на пластовете в медийната ни среда. Така че внимателно с революциите, било то културни, и вестникарските залпове покрай тях.
Стара Загора е град, безпощадно изклан и опожарен от османските орди съвсем неотдавна в исторически мащаб. Затова ние, хората в този град-мъченик, днес имаме пълното морално право да заличим изцяло следите, оставени от нашите унищожители. И нека никакви умници да не ни дават съвети какво да правим с тази наша болка.
Ами в името на културното ни наследство трябва да върнем Социалистическите имена на булевардите и градовете. Дупница примерно да си стане Станке Димитрово, например.
Изключително нетолерантно е спрямо русофилите и пребоядисаните комунисти това нещо. Прокарва разделителни линии, проповядва демократизъм - лоша работа. НЕТОЛЕРАНТНА.
Аз съм готов да обвиня капитал за расистката им позиция ПРОТИВ преименуването на местност, кръстена "Убий циганин".
Местности, населявани от българи, трябва да носят български имена. Историята ни с турците е обща от 6 века, преди това си ни е била лична. Те и турското робство не могат да имат претенциите над тези хилядолетни български земи.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.