// К1: Средата / Политика
Религиите ще са с двойно финансиране - външно и от бюджета
ГЕРБ и ДПС натовариха данъкоплатците с разходите за заплатите във вероизповеданията и издръжката на училищата към тях
Те предвиждат вероизповеданията, към които при последното преброяване на НСИ са посочили принадлежност поне един процент от българските граждани, да получават държавна субсидия. Тя ще е в размер на не по-малко от 10 лева на самоопределило се лице.
Тези промени бяха внесени през май т.г., след като миналата година държавата спря финансирането от Турция за българското мюфтийство. На няколко съвета за национална сигурност беше обсъждано да бъде преустановено чуждото финансиране за вероизповеданията, за да се избегне и възможността за влияние и радикализация. Полуофициално назоваваните от депутатите източници на това влияние бяха основно от Турция, радикални ислямистки течения, както и Русия.
В пленарната зала се разрази и скандал, след като депутатите от "Обединени патриоти" напуснаха залата, тъй като техните предложения не бяха приети. Между първо и второ четене ГЕРБ и ДПС предложиха за вероизповедание, на което е определена субсидия в по-малък размер от размера, който се полага съгласно определения критерий (не по-малко от 10 лв. на глас), държавната субсидия да не бъде по-малка от 15 млн. лв. От ГЕРБ и ДПС обясниха, че сумата от 15 млн. е заложена като минимум, в случай че няма достатъчно пари в държавния бюджет. Това обаче доведе до тежка размяна на реплики между Йордан Цонев от ДПС и депутати на "патриотите", след което те напуснаха гласуването.
Това наложи ГЕРБ да мобилизират силите си, за да запазят нужния кворум.
Данъкоплатците според приетите промени ще поемат разходите за заплатите на служителите в различните вероизповедания, както и за регистрираните към тях духовни училища.
В същото време не се променя статутът на църквата, която е освободена от данъци за дейностите, които развива, включително бизнеса с притежаваните от нея множество имоти.
Едно от предложенията, срещу което Българската православна църква възрази, но бе прието, е религиозните институции да декларират банковите си сметки пред Сметната палата.
Предложенията, които предизвикаха най-много съпротива през последните месеци - като изискването за минимален праг от 300 члениве за регистриране на общността като юридическо лице, също отпаднаха. Отпадна и предложението на "патриотите" пред всеки храм да има български флаг.
Още по темата
Правителството даде още 20.7 млн. лв. на две вероизповедания
15 млн. лв. са за православната църква, останалите – за мюфтийството. Парите за 2019 г. се прибавят към вече предвидените 5.5 млн. лв.
24 апр 2019ГЕРБ се отказа да опрощава дълговете на мюфтийството, само ще ги разсрочи
Обратът идва след обществен натиск и политически обвинения за сделка между управляващите и ДПС
13 мар 2019Държавата опрощава задълженията на вероизповеданията
С промени в закона, одобрени на първо четене в комисия в четвъртък, ще бъдат заличени над 8 млн. лв. дългове, по-голямата част са на мюфтийството
7 мар 2019Доц. Михаил Иванов: Промените в Закона за вероизповеданията създават цивилизационен разлом
Експертът по етнически и демографски въпроси за спорните и дискриминиращи законови промени в интервю за "Капитал"
18 окт 2018Законът за вероизповеданията - ще има промени на промените
Парламентът одобри на първо четене текстове за "религиозния радикализъм", срещу които се възпротивиха всички деноминации
11 окт 2018
Това става ясно от изказване на ръководителя на Европейския съвет по банково преструктуриране Елке Кьониг
11 окт 2019, 4276 прочитания

За десет дни от началото на кампанията партиите са похарчили 756 356 лв. Най-много получени средства е декларирал "Канал 3"
8 окт 2019, 2239 прочитания
14 дек 2019, 1559 прочитания
14 дек 2019, 1522 прочитания
14 дек 2019, 1414 прочитания
14 дек 2019, 1196 прочитания
14 дек 2019, 1164 прочитания