Прокурорска република България - кой сега е №1?
В български условия фигурата на главния прокурор е всесилна, реалният проблем е пълната му безконтролност


Екип на Капитал

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
- Главният прокурор може да направи всичко. Единственият номиниран за поста иска да превърне България в страна на здравата ръка, с по-малко демокрация
- Подкрепят го ГЕРБ и ДПС, срещу малкото протестиращи на улицата излизат батки-здравеняци
- Президентството е единствената институция, която може да поиска друг ред
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
10 коментара
Да, много е точно - БГ си е прокурорска република отвсякъде.
И това стана на тласъци:
1. С "Димитровската" конституция от 1947 г, се премахна логичния модел от Търновската прокурорите, както и съдиите, да са подчинени на председателя на съответните съдилища - районни, окръжни, висши.
БКП пренесе едно към едно съветския модел на военнизираната прокуратура, като всеки е подчинен на всички по-горни - субординация. Така се стигна до абсурдното положение гл.прокурор да може да се бърка в работата и на най-дребния районен прокурор. Всъщност на него могат да му се бъркат абсолютно всички нагоре по веригата...
2. При управленията на Борисов прокуратурата постепенно стана държава в държавата и придоби законова власт да блокира всички останали власти: да разследва депутати, министри, висши съдии. За президента не съм сигурен, макар че колко му е ...
И тъй като прокуратурата в БГ не е тайна, че е овладяна, нейният господар по същество чрез нея управлява държавата.
3. За този вече устойчив модел много помогна и "съдебната реформа" на г-н Христо Иванов, която се изчерпа единствено с разделянето на ВСС на съдийска и прокурорска колегии, заради което бе променена и Конституцията. Промените направиха така, че прокурорите да избират гл.прокурор, а съдиите - председатели на ВАС и ВКС. В това няма логика, защото колегиите не избират свой профпредседател или домакин от помежду си, а фигури с огромно обществено-политическо влияние.
Видимо капацитетът на г-н Иванов е толкова микроскопичен, та вместо на принципите на демокрацията максимално да разшири обхвата на избиращите и да осветли механизмите за избора, той ги сви до 11 (14) политически назначени фигури в колегиите във ВСС.
4. Оттук насетне няма никакво значение как ще се казва главният прокурор или от колко кандидата ще се избира, защото който и да бъде избран (всъщност назначен), ще върши това, което му кажат. Цацаров като бе "избран" уж сред трима, не остана ли с репликата към премиера Борисов "ти си го избра" , макар по закон да няма такива права?
В този смисъл единадушната номинация само на Иван Гешев спести и доста циркове. Ако прокурорите от ВСС бяха издигнали Гешев, министър Дани Кир бе номинирал Емо Радев, а Цацаров - Дани Кир, по-демократична и смислина ли щеше да е процедурата?
5. Борисов и през 2012 г, и сега е невероятно заинтересован да бъде избран този, който ще му гарантира 7 години недосегаемост. Явно Гешев достатъчно категорично е поел ангажимент за това.
Толкова. И както каза премиерът: "Ако бях номинирал друг, щеше да е лицемерие."
От което трябва да разбираме, че заверата с Гешев не е лицемирие, нали?
Ако президентът Радев по някакъв начин бутне Гешев, гл. прокурор ще стане или Дани Кир, или Емо Радев.
Демек - не по врат, а по шия...
До коментар [#1] от "D-r D":
Много точен анализ !!! Поздравления !
И да допълним - единствените, които имат възможност да променят нещо са народните представители. Които, като дойде време да се гласува нещо свързано със съдебната власт или прокуратура/следствие - са един за всички. Пълно единодушие, без оглед на политическа ориентация.
Понеже всеки депутат си има скелети в гардероба, а който няма (има ли такива) - прокуратурата ще му пъхне.
До коментар [#2] от "jordani":
Народните представители? Че т.н. НП са функция на съответния партиен модел, който е абсолютно идентичен за всички БГ партии и се родее с масонството: допускането до следващото стъпало е свързано с поемането на определени задължения и зависимости.
Партиите отдавна не са формации, които обединяват идеологически съмишленици и работят за осъществяване на политики, а са политическите представители на бизнес кръгове и забравиха задълженията си към обществото.
Спомнете си, че покрай апартаментгейта всъщност най-скандалното разкритие беше за търговията с влияние в НС и прокарването от ПП на Герб на лобистки поправки в законодателството в услуга на бизнес кръгове. Естествено то беше предвидливо затрупано с частни асансьори, квадратура на коридори и нереално ниски цени.
И съвсем закономерно осъществителите на партийната търговия - Цв.Цв. и Дани Кир - излязоха сухи: единият стана поредният евроатлантически грантаджия, а другият - министър на правосъдието.
Брилянтна ирония...
Бях писал, че прокуратурата е преторианската гвардия на властта, независимо коя партия формира правителство,
Ей голямо хвалене на Търновската конституция.. сякаш не знаем тогава как е било.
До коментар [#4] от "mickmick":
Я разкажи спомени от Търновската.
До коментар [#1] от "D-r D":
Коментарът ви отново е много точен е детайлен. Браво!
Бойко Борисов е един от архитектите на прокурорската държава. Едно, за да бъде имунизиран срещу наказателно преследване, и второ - създаде универсален неутрализатор на всички сигнали срещу властта: "Сезирайте прокуратурата!"
И не разбирам защо се атакува Гешев, а лоша дума не се казва за създателя на модела - Бойко Борисов. Не схващам играта на умните и красивите.
До коментар [#6] от "ahj21578679"
Оставете хвалбите. Ако успяваме да анализираме правилно ситуацията, значи сме в състояние да разгадаем и предвидим ходовете на противната страна и ако ние - гражданите, не можем да ги спрем, поне можем да ги разкрием пред повече хора и да им помогнем да изградят позиция.
Научен съм да чета и между редовете. И в този смисъл са ми любопитни неистовите усилия на Капитал да съсредоточи цялата си взривна пропагандна мощ върху един-единствен елемент от действителността - изборът на Гешев за гл.прокурор, и да замете под килима процесите, които го доведоха. Защо? Защото са нелицеприятни...
Гешев, както и Татарчев, Филчев, Велчев и Цацаров преди него, е просто функция на властовата ситуация в конкретния момент. Както СДС и Желев сложиха Татарчев, за да се разправи с "комунистите" през 1992 г,, така и Борисов си подбра и Цацаров, и Гешев, за да му гарантират неприкосновеност.
И проблемът определено не е как ще се казва главният прокурор, а
последователността от ходове, които обезпечиха изпълнението на това Борисово желание, както и ангажиментите, които е поел Гешев на четири очи, и които са далече от конституционните му задължения.
В изпълващата ме професионално с възхищение от дълбокия психологизъм кампания на Капитал анти Гешев, обаче, започват да се виждат необясними логически безсмислици: прекалено се сатанизира продукта, а се скриват технолозите и процеса на неговото произвеждане. Защо?
Набиват се на очи и повтаряеми ситуации.
Абсолютно идентична схема от същите тия, които сега са лицето на анти Гешев хепънинга (в т.ч. и Капитал) се разигравА цяла година при мандата на Орешарски. И тогава се "отвоюваше" държавата от мафията. Пък всъщност се помогна на мафията да доовладее държавата.
В назначения от гербаджията Плевнелиев служебен кабинет на Близнашки вицепремиер и министър на правосъдието беше Христо Иванов. В кабинета Борисов 2.0 Хр.Иванов запази министерството през половината живот на кабинета. Неговото разбиране за съдебна реформа се изрази в разделянето на ВСС на съдийска и прокурорска колегии, които да номинират и избират съответно председателите на ВАС и ВКС, и гл.прокурор.
Казано с две думи: Христо Иванов, сегашното лице на анти Гешев хепънингите, бе архитектът на този избор. И мафията се възползва от него.
Умните и красивите се обявиха за победители на кабинета Орешарски и техните политически меценати станаха ортаци с Борисов в следващия му кабинет.
Сега умните и красивите отново показват подобна масовост и незаобиколимост. Май на Христо Иванов и Со им се властва отново...В прокурорската република, на чието раждане бабуваха.
Един мой съгражданин през 1894 / преди 125 години
Е написал "По изборите в Свищов". Друг коментар нямам
До коментар [#1] от "D-r D":
Цяло есе с една основна тема - Христо Иванов е лош. В избора на гл. прокурор участваха 24 души. Как го сметнахте, че са само прокурори? Христо Иванов беше БЛАМИРАН за неговата реформа и му се попречи да довърши мандата си. Свърши един куп добри неща за съдебната система, които впоследствие елиминираха едно по едно.
Народа вместо да се усети, че това е най-важния сектор за реформиране и да му даде вота си - тръгна за гъби на изборите. Сега няма кой да реформира системата. И затова сега сме на това дередже. Не заради Хр. Иванов.
Докторе, вземи да обясниш защо преди всички избори агитираш за БСП, а те не са направили и йота да реформират каквото и да било в съдебната система. Дума не обелват!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.