Проектът за нова конституция като една лоша импровизация
Изцяло нова конституция в една държава се приема само когато се налага голяма промяна в обществения и политическия строй


Научавайте най-важното от правния свят и съдебната система всяка седмица на мейла си
- Проектът на ГЕРБ издава, че авторите му не познават основни положения.
- "Новостите" в него, които трябва да "рестартират" системата, са не просто нелепи, но и опасни.
- Не се предлага нищо за основния проблем с безотчетността и безконтролността на главния прокурор.
Нито един конституционалист не е пожелал да си сложи подписа под проекта за нова конституция, отбелязаха тия дни мнозина юристи. От признанията на видни лица на ГЕРБ стана ясно, че проектът е писан през последния месец с участието на правосъдния министър Данаил Кирилов и вицепремиера Екатерина Захариева. Което пък обяснява крайния продукт и нежеланието на юристите да коментират по същество това, което зам.-председателят на парламентарната група на БСП Крум Зарков нарече "безотговорна импровизация". В проекта има такъв тип грешки, от които е видно, че авторите му не познават основни положения в конституцията, заяви в интервю Симона Велева, доктор по конституционно право. Дори сегашната конституция, приета в мътните години след падането на комунизма, беше подготвяна от ясно обявен екип авторитетни юристи, след продължителна експертна работа, мащабно обществено обсъждане и внимателно изготвени мотиви.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
1 коментар
Аз съм против всякакви промени в конституцията. Особено, като политически маневри. Проблемите са на по-долните нива от конституцията.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.