Превземането на третия сектор
Негативната пропаганда срещу неправителствения сектор цели премахване на опонентите на властта от публичния диалог
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- Масирана атака срещу неправителствения сектор през последните години е насочена срещу организациите с каузи и публични позиции.
- Това е рефлекс на авторитарната власт, която инстинктивно премахва възможни опоненти.
- Ликвидира се един от основните корективи на властта.
Масираната кампания срещу онази част от неправителствения сектор, която играе роля на коректив на властта, рязко се засили през последните две-три години - това единодушно заявяват представители на общността. Ситуацията поразително напомня на начина, по който задкулисието си създаде паралелни медии и постепенно превзе медийното пространство, но също така и на начина, по който от години се прави опит да се маргинализира съдът. Това, което обединява тези процеси, е стремежът на авторитарното управление и статуквото около него да елиминират всички опоненти, които могат да попречат на безконтролното упражняване на власт. Атаката срещу НПО-сектора се води през политици от управляващия елит, а резултатът е, че гражданските организации, които по правило трябва да следят критично управлението, все повече се превръщат в апологети на властта.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Ликвидира? Не. Всъщност намерението е единствено да се осветли финансирането на НПО сектора.
Това е защитна реакция на възраждащата се национална държава срещу разгула на глобалисткия неолиберален проект за ерозирането и превземането й.
"Отворено общество" на Шорош достатъчно ли е като илюстрация за всичко това?
Например Капитал, след като се издържа от "Америка за България", да бъде любезен да се официализира като чуждестранен агент, а не както сега някъде в ъгъла със сиво върху черно и с 4 пункта мъниста срамежливо да пише: "Фондация "Америка за България" финансира проект на "Икономедиа". Мненията и твърденията, изразени в изданията на "Икономедиа", са резултат от журналистическа дейност и отразяват редакционна позиция и не непременно възгледите на фондацията или на нейните директори, служители или представители."
Уж "не непременно", ама по определени теми: "единствено"...
Българите прекрасно знаем безотказното действие на поговорката: "Който плаща, той поръчва музиката". Дали ще плащат мутрите или реднеците - все тая, защото купената музика е ужасяващо фалшива!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.