Новият брой:
Образованието: Лунната мисия на България

История за плагиатство и един почти министър

Шест години ръководството на СУ и на Юридическия факултет пазят мълчание за уличения в плагиатство Петър Илиев, макар да са длъжни да реагират

Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Темата накратко
  • Кандидатът на ИТН за вицепремиер и вътрешен министър Петър Илиев бе уличен в драстичен случай на плагиатство.
  • От СУ запазиха мълчание, въпреки че законът задължава академичното ръководство да се намеси в подобен случай.
  • Усещането за всеобща омерта поставя нови въпроси.

Две седмици една от най-обсъжданите теми в държавата е казусът с уличения в плагиатство кандидат за вицепремиер и вътрешен министър Петър Илиев. През това време ръководството на СУ "Св. Климент Охридски" оглушително мълчи. Няма никакъв знак и от деканата на Юридическия факултет (ЮФ), от ръководството на катедрата по конституционно право. Още на 2 август "Капитал" изпрати на Софийския университет искане за коментар до декана на Юридическия факултет проф. Даниел Вълчев, тъй като той не отговаря на телефонни обаждания. Седмица по-късно подновихме поканата си и директно на имейла на проф. Вълчев. Получихме отговор да го потърсим за коментар идущия понеделник.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    cinik avatar :-|
    cinik
    • - 4
    • + 23

    Aвторитетът на ЮФ беше разклатен окончателно още когато отказаха да именуват зала на името на най-четения си колега - покойния Кристиян Таков.

    Нередност?
  • 2
    antipa avatar :-|
    D-r D
    • - 10
    • + 12

    Има доста "проф", "д-р" във властта, чиито хабилитиране е ставало с космическа скорост, неприсъствено и с написана/преписана от друг дисертация. Веднага се сещам за доскорошния министър Коцето и гл.прокурор.
    Техните гумени титли защо не предизвикаха сходно всенародно омерзение (макар да са всеизвестни,) че да съборят правителството/ВСС?

    Защото таргетът в случая не е конкретния човек-плагиат ПИ, а политическата конструкция, част от която е. Когато се дръпне едно вале от къщата от карти, какво става? Разпада се.

    Защо беше нужно да се разпадне т.н. калабалък "партии на протеста" и да се конфронтират "протестърите"?
    За да няма правителство. И сега, и в следващото, и в по-следващото НС.
    За да се тръгне по спиралата от безсмислени избори, а да управлява служебно правителство на президента Радев. Което, естествено, ще се справя или поне няма да бъде публично бито, когато не се справя.

    И накрая, когато БГ народонаселението свикне да е управлявано от правителство на президента и слънцето да продължава да изгрява, някой авторитетно ще се изцепи, че единственото спасение от политическата криза е президентска република! И викът му дълго ще отеква по неолибералните медии: президентска република, президентска република!

    И всеки ще се замисли: защо пък не? Радев е най-читавият президент, който сме имали.
    И точно тук е кукичката, на която Радев е само стръвта.

    Президентската република не се прави за него! Него ще го изфъшкат овреме. И на негово място ще "изберем" някакъв удобен за сценаристите на проекта шушльо като предходника му.

    Нагнетява се хаос и несигурност и в най-безнадеждния момент блясва спасението - президентска република.

    Никакво спасение не е!

    Както не беше спасение и забраната на политическите партии след преврата от 19 май 1934 г и едноличното управление на цар Борис, който назначаваше в кабинетите си само непартийни министри. Това не му попречи да присъедини България към Оста, което пък доведе до окупацията на Македония и Беломорието, до предаването на тамошните 11 000 евреи на нацистите, до окървавяването на Драмското въстание, до англо-американските бомбардировки и накрая - до преврата на 9 септември 1944 г. и последвалата еднопартийна диктатура.

    Нищо по-добро от партиите не е измислено. Чърчил.

    Нередност?
  • 3
    borodino avatar :-|
    borodino
    • - 13

    До коментар [#2] от "D-r D":

    И не само. Неистовият абсолютно некоординиран ( плува ли корабче?) писък в ДПС и Прокопиевите медии срещу ИТН и проектокабинетите им остро ми напомня канонадата срещу Орешарски. Какво стана тогава? Десните върнаха Борисов и му дадоха индулгенция за още 6 г.

    Нередност?
Нов коментар

Още от Капитал