За заповедите на здравния министър и откъде идва властта му да ги издава
Интервю с доктор Васил Петров от Софийския районен съд


Научавайте най-важното от правния свят и съдебната система всяка седмица на мейла си
Визитка
Васил Петров е доктор по административно право, съдия в Софийския районен съд, редактор в професионален правен сайт "Предизвикай правото!". Автор е на монографията "Общият административен акт". С., 2017.Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
5 коментара
Когато с едно правило кажеш, че всеки път при наличието на определени предпоставки, трябва да се прави или да не се прави определено нещо и когато не определиш кои са тези, за които се отнася това правили, то тогава имаш нормативен административен акт.
Тогава имаш неограничен кръг на адресатите и многократно действие - всеки, който е на обществено място, всеки път трябва да е с маска; всеки, който иска да напусне областен "център", всеки път трябва да представи документ, който удостоверява причината за това; (до вчера) на всеки, е забранено да посещава всеки парк; на всеки е забранено да посещава масово мероприятие...
За задължените лица е необходимо по всяко време да съобразяват поведението си, тъй щото да изпълнят вмененото им задължение.
Абстрактността произтича именно от многократността на приложението (действието на акта не се изчерпва с изпълнението на задължението веднъж) и неопределеността (и неопределяемостта) на адресатите.
И вместо, многоуважаемия г-н, да цитира законодателство отпреди 90 години, да вземе да си припомни дефиницията на НАА от сега действащия АПК. Срамота е подобен повърхностен и несъдържателен анализ да идва от административен съдия, па било то и доктор по право.
браво на съдия Петров, че е изложил личното си мнение на юрист и учен по въпроса и не се е подхлъзнал по тъпотиите на "съпротивата".
повърхностно, жалко и най - вече правно опасно е да казваш "не" на всичко , само защото не харесваш източника му.
Анализът на г-н Петров е доста точен и уместен. За съжаление в публичното пространство със статии по темата се обозначават юристи, които не се занимават с административно право.
Разковничето на въпроса "що е еднократно правно действие", уви, не се намира в нормативната уредба, поради което свободният преразказ на чл. 65 от АПК тук няма да ни свърши работа.
Има достатъчно съдебна практика по въпроса. Ако някой отдели време да я проследи, вместо второкурсници да правят свободни съчинения от учебника, ще видят, че не винаги плюшеното мече е плюшено мече...
Поздравления за точния и ясен анализ. Наистина, важно е особено в такива моменти професионалното да взима превес над политиканстването.
До коментар [#1] от "ХЪ ХЪ ХЪ":
БРАВО на колегата - съдия!! Очевидно задълбочено познаване на административната материя!
А, отворковци винаги ги е имало и ще ги има и след нас ,,,,, уви, хъ, хъ хъ....
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.