Как държавата отчуждава имоти за жълти стотинки
Порочният законов механизъм за определяне на обезщетението за отчуждените имоти поражда сериозен правозащитен проблем
Научавайте най-важното от правния свят и съдебната система всяка седмица на мейла си
Пълния текст на правния анализ с автори Михаил Екимджиев, Милена Докова-Костадинова и Иван Брегов можете да прочетете тук.Текстът на Иван Брегов, ръководител на Правната програма на ИПИ, представя изводите в изследването.
Представете си, че скоро сте си купили имот, започнали сте да строите къща и понеже парцелът е голям и с добро разположение, обособявате място за автосервиз и кафене. Теглили сте кредит, банката е оценила имота на 200 000 евро. И изведнъж пристига заповед за отчуждаване - било защото държавата планира магистрала или индустриална зона в района, било защото общината се кани да прокара път, за да има как да се стигне до новата зона и съществуващия технологичен парк. Обезщетението, което държавата ви е определила за имота, е 30 000 лв., т.е. 13 пъти по-ниско от оценката на банката за имота. Обжалвате заповедта, но багерите вече проправят път през терена, тъй като държавата е поискала предварително изпълнение на акта за отчуждаване, а делото, по което ще се определи окончателната цена на имота, ще се точи още много време.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
На каква цена е купен имота? На каква е изповядан пред нотариус?
Не може да лъжеш държавата със занижени цени при нотариуса и после да очакваш същата държава да ти плаща на "истинската" цена, която само ти и другите лъжци си знаете.
Може имотът да е купен за 10,000 лева преди 20 години, когато са стрували по толкова.
Решението според мен е държавата да си осъвремени данъчните оценки, така че да са максимално близки до пазарната цена. Така нито ще я лъжат при определяне на таксите пред нотариус, нито при отчуждавания, заменки и др.
Някъде ДО са много ниски, другаде са много високи - например в Банско и Слънчев Бряг апартаментите ги оценяват по към 1000 лв/кв.м. пък те не могат да ги продадат и по 200-300 евро.
Ясно, че няма как оценител да постави реална цена на всеки отделен имот и някоя лелка да я вкара в системата на общината, но биха могли със сравнително проста ИТ система да направят ъпдейт масово според регион, квартал, вид имот, и т.н.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.