ГЕРБ форсира закона за разследване на главния прокурор, но скри критиките срещу него
Три дни преди гласуването в петък, Съветът на Европа изпрати писмо до българските власти с отрицателна оценка за законопроекта
Научавайте най-важното от правния свят и съдебната система всяка седмица на мейла си
Докато в сряда и петък в парламентарната правна комисия, а след това и в пленарната зала, течеше обсъждането на законопроекта на ГЕРБ за създаване на прокурор, който ще разследва главния прокурор, управляващите премълчаха, че междувременно Съветът на Европа е изпратил до българските власти критично становище и за този проект (становището вижте тук). С писмо от 15 декември директорът на дирекция "Права на човека" към Съвета на Европа е изпратил на българските власти предварителни коментари по повод на законопроекта на ГЕРБ и в него се казва, че и този проект на управляващите не дава необходимите гаранции за провеждане на независимо разследване на главния прокурор, както и на неговото обкръжение от приближени прокурори. Становището е в контекста на ангажимента на Комитета на министрите да следи за изпълнението на решението по делото "Колеви", което още през 2009 г. идентифицира проблема с недосегаемия главен прокурор в български условия.
Въпреки това законопроектът на ГЕРБ бе подкрепен на първо четене от мнозинството в правната комисия, а в петък мина и в пленарната зала - за него гласуваха 100 депутати, 49 - от БСП бяха против, 10 се въздържаха. От ДПС не участваха в гласуването. Никой не спомена по време на дебата, че междувременно българските власти са получили силно критично становище за законопроекта. Очевидно обаче депутатите вносители са знаели за него, защото още в сряда Красимир Ципов обяви, че преди второто четене ГЕРБ ще предложи нова концепция за номиниране на кандидати за новата длъжност на суперпрокурора, който ще разследва главния - не само мнозинството в Прокурорската колегия на ВСС да може да издига номинация, а и всеки желаещ прокурор да може да издигне своята кандидатура. Това е само една от критиките в писмото на Съвета на Европа, но съвсем не единствената.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Първосигналност. Това е диагнозата за компетентността на Борисовите назначенци в НС. Така беше с гербавата Конституция, така е и сега с "баш главния прокурор" по сполучливия израз на агент Николай.
Толкова могат!
Преди да дойде отрицателното становище на СЕ по законопроекта за супервайзора на каскета, законотворчеството в този му вид беше сръчкано от упорството на Венецианската комисия някой 24/7 да следи гл.прокурор. Затова мозъчето на герб се зае да удовлетворява венецианците. Всичко по реда си...
По белия свят въпросът със законосъобразността/незаконосъобразността на действията на висшите магистрати отдавна е решен институционално, но никъде с втори главен прокурор. Никъде!
После - какво значение имат съветите и неангажираните мнения на разни формални евроинституции, когато българската Конституция и миналогодишното тълкувание на КС по казуса са много ясни: посочването на конкретен прокурор, занимаващ се единствено да следи за законността на действията на гл. прокурор, е недопустимо.
Борисовците в НС не само не са чели Конституцията, тя не ги интересува.
Одобрението на НС било цели 3%! Много е...
Само безхарактерни хора останаха в този парламент. При това са ниско образовани и без особено морални задръжки.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход