Прокуратурата се включи в предизборната кампания
Спецпрокуратурата обяви, че проверява Кирил Петков за престъпления по публикация на "Труд" от август, без да казва за какво точно
Научавайте най-важното от правния свят и съдебната система всяка седмица на мейла си
Два дни преди старта на предизборната кампания на 15 октомври прокуратурата активно се включи в предизборната битка. От държавното обвинение разпространиха прессъобщение, в което се казва, че преди повече от месец и половина - на 24 август, Специализираната прокуратура е образувала прокурорска преписка за извършено престъпление от Кирил Петков в качеството му на служебен министър на икономиката. Публикацията сочи за познат арсенал от похвати на спецпрокуратурата, която вече е банализирана като инструмент за рекет и политически инженеринг. Преписката не е започнала по инициатива на прокуратурата, тя била образувана на база на подаден сигнал от гражданин, който пък се позовал на статия във в. "Труд" от 22 август, а към нея после била присъединена и друга жалба на гражданин със същите твърдения. Разпространяването на това странно прессъобщение е обяснено с "многобройните журналистически запитвания", но пък в него изобщо не се казва за какви точно деяния е проверяван Петков - читателят е оставен да си прави изводи от публикацията на "Труд", към която то препраща.
Както може да се очаква, първото от обвиненията срещу Петков е по темата с двойното му гражданство, което е конституционна пречка за заемане на министерски пост. По темата обаче в момента се чака решение от Конституционния съд (КС), така че е обяснимо защо прокуратурата не се конкретизира изрично. (Хипотетично КС би могъл да каже, че няма никакъв конституционен проблем в назначаването на Петков за служебен министър на икономиката на 12 май т.г., тогава подобно обвинение би се оказало целенасочен произвол.)
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
8 коментара
Ако имаше правораздаване и справедливост както иска Киро ви до сега последния да е осъден по бързата процедура. За съжаление прокуратурата е притисната в ъгъла и каквото и да направи ще бъде обвинена в пристрастие. За това стои и не праив почти нищо. Подобни статии като тази целят точно това. Иначе служебния кабинет, МВР и Рашков не се намесват в изборите. Само прокуратурата!
Когато и да бъда разчистена прокуратурата, все ще е късно. Толкова е прогнила и безочлива, че понякога си мисля, че живее е паралелна реалност.
И няма как да има разделение не властите, защото прокуратурата е част от изпълнителната власт. Само на задкулисието, в частност ДПС, им е изгодно да я представят като част от съдебната власт.
И само да внимават, защото след последното показване на сила от прокуратурата, взеха, че бутнаха ГЕРБ от власт.
Икономедия се опитва да ни убеди, че подписването на декларация с невярно съдържание не е укоримо. Кирил Петков я е подписал с ясното съзнание, че декларира невярно обстоятелство. Със сигурност има обяснение за това си действие. Такова обяснение имат всички управници нарушили законите в България - винаги е невинно нарушение и винаги за наше добро. Аз лично не желая да бъда управляван от поредния нарушител на закона(а в този случай Конституцията), пък който и да е той.
Икономедия действа доста Херостратски, защото и в най-демократичните страни (които я издържат) има прокуратура, а и след недоразумението Гешев прокуратура в БГ ще е необходима. В този смисъл рушенето на авторитета на държавното обвинение е рушене на държавността.
Киро с ясно съзнание при встъпването си в длъжност през май е подал декларация с неверно съдържание (чл.113 НК: до 3 г условно и до 1000 лв глоба) и е вкарал в цирка цялото правителство и държавата.
И е тотална монипулация да се насочва вниманието на публиката към (уж) намеса на държавното обвинение в предизборната кампания, докато в случая тя си върши работата.
Декларирането на неверни обстоятелства е престъпление по НК.
Изискванията към гражданското състояние на кандидатите за министри е описано в Конституцията.
Е, Киро е пренебрегнал и двете.
Сорри, Киро.
А за пръскачката няма ли да го проверяват? Между другото, какво стана с тази хакерска история - и за нея ли ще трябва да плащаме?
С радост и задоволство отбелязвам коментарите в защита на прокуратурата. Статията изобщо не обсъжда виновен ли е Петков или не, а начинът и таймингът на проверката. При наличие на публикация в Труд от 24 август и "множество запитвания и сигнали", прокуратурата чака два месеца, за да се активизира, баш в едва ли не първия ден на предизборната кампания. Ясно е, че ППРБ работи на празен ход, ясно е и в чия полза, не ми е ясно как платените тролове тука не разбраха, че и те са ясни какви са.
До коментар [#] от "6":
Ако Прокуратурата се беше активирала още през август тогава в Икономедия щяха да пишат колко бързо се е активизирала.
Сега понеже закъсняха оплакването е “защо закъсняха?”
Служебното правителство (1 и 2) шест месеца вече правят предизборна кампания, плюят и имитират дейност, докато забатачват нещата. Обърнете внимание и на тях, какво само в прокуратурата сте се вторачили.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.