По метода на ГЕРБ: управляващите тръгнаха към реформа на регистрите през закона за бюджета
Правителството заложи сериозни реформи през преходните разпоредби на закона за бюджета. Това събуди опасения, познати от предишното управление
Научавайте най-важното от правния свят и съдебната система всяка седмица на мейла си
Сериозен гаф - управленски и политически, е решението на управляващите да предложат важни структурни реформи през преходните и заключителните разпоредби на закона за държавния бюджет. Това е оценката на много юристи след като стана ясно, че кабинетът е предложил с преходните разпоредби на бюджетния закон мащабна реформа на регистърното производство, при която всички регистри в страната да се обединят механично в една Държавна агенция по вписванията към Министерския съвет. Предвижда се, ако предложението бъде прието, в нея да се влеят сегашната Агенция по вписванията, Агенцията по кадастъра, ГРАО и Централният регистър на особените залози. Предлага се заличаване на фигурата на съдиите по вписванията, чийто статут в момента е уреден в съдебния закон, като те да бъдат преназначени в агенцията като длъжностни лица по вписванията.
Всичко това породи остра реакция не толкова и не само срещу самите промени, но най-вече срещу начина, по който се предлагат, защото то повтаря практиките на ГЕРБ по прокарване на закони "на тъмно" и "по бързата писта", включително и чрез широко използване на преходните и заключителни разпоредби на други закони без всякаква връзка с промяната. Тази практика беше изведена до съвършенство през 2018 г. когато ГЕРБ прокара здравна реформа през преходните разпоредби на годишния закон за бюджета на здравната каса, като по този начин промени без обществено обсъждане близо 160 текста от различни закони в здравния сектор, много от които без пряка връзка с бюджета на НЗОК.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
Това за мен е първия жълт картон.
Къде тогава е промяната?
До коментар [#1] от "Стефан":
+1
Грешиш, но все пак съм съгласен :)
Вярно е, че е жълт картон, но според мен не е първия. Първия беше назначенията в Булгаргаз. Но този пък е по-голям.
Започвам да изпитвам дежа вю и усещането не е за приятно такова...
Според мен втория ешелон (тези под Кирил и Васил) са си повярвали, че "властта е в нас" и започват да откриват топлата вода (лошите практики визирам).
Тъпо, много тъпо...ГЕРБ и ДПС само това чакат.
До коментар [#3] от "Dimov":
Че те най-големите золуми винаги се вършат от втория ешелон. При всяка власт е така
Тези отгоре си мислят, че командват парада, ама под тях има армия калинки (в случая канадски бръмбари), които преминават от партия в партия
Една и съща кал стои във втория ешелон - винаги.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.